برو به محتوا


جایزه آزادی بیان


آزادی مطبوعات، “فقط در راهروهای دادگاه”

روز پنجشنبه (۲۱ آوریل / ۲ اردیبهشت) سدات ارگین در نخستین واکنش به دریافت جایزه دویچه دوله، ضمن ابراز خرسندی گفت: «من به کسب این جایزه معتبر که هدفش حمایت از آزادی بیان در سراسر جهان است افتخار می‌کنم».

این روزنامه‌نگار آزاده تاکید نمود که اهدای جوایز بین‌المللی به روزنامه‌نگاران مستقل و تحت فشار واکنشی مناسب و ضروری به “حمله‌های بی‌شمار” مقامات دولتی به روزنامه‌نگاران است.

ارگین حدود یک ماه پیش، زمانی که برای بازجویی به دادگاه رفته بود گفت: «آزادی بیان در ترکیه در سال ۲۰۱۶ فقط به راهروهای دادگاه‌ها محدود شده است».

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز در روز چهارشنبه (۲۰ آوریل) هنگام انتشار تازه‌ترین گزارش خود در مورد وضعیت آزادی مطبوعات و رسانه‌ها در جهان تاکید کرد که وضعیت آزادی رسانه‌ها در ترکیه همچنان اسفبار است.

در فهرست آزادی بیان این سازمان ۱۸۰ کشور نام برده شده‌اند. ترکیه در این فهرست در رده ۱۵۱ قرار گرفته است.

جایزه آزادی بیان دویچه وله

دویچه وله در سال ۲۰۱۵ این جایزه را برای پشتیبانی از فعالان اینترنتی و روزنامه‌نگارانی که برای آزادی بیان تلاش می‌کنند ایجاد کرد و آن را به رائف بدوی، وبلاگ‌نویس زندانی سعودی اهدا نمود.

بدوی از اواسط سال ۲۰۱۲ به دلیل ایجاد وبسایت “لیبرال‌های آزاد سعودی” در زندان است. او در سال ۲۰۱۴ به اتهام “توهین به اسلام”، “جرایم سایبری” و “سرپیچی از فرمان پدر” به ۱۰ سال زندان، پرداخت یک میلیون ریال عربستان (۱۹۱ هزار یورو) و یک هزار ضربه شلاق محکوم شد.

این گزارش در سایت دویچه وله نیز منتشر شده است.


 

 

0,,18238035_303,00

رائف بدوی ۳۱ ساله در ماه مه سال ۲۰۱۴ میلادی به خاطر فعالیت ژورنالیستی به ۱۰ سال زندان، پرداخت یک میلیون ریال عربستان (۱۹۱ هزار یورو) و یک هزار ضربه شلاق محکوم شد.

رائف بدوی از اواسط سال ۲۰۱۲ در زندان است و وب‌سایت او با نام “لیبرال‌های آزاد سعودی” بسته شده است. او در این وب‌سایت مقامات دینی سعودی را مورد انتقاد قرار داده و به نقش اسلام در زندگی عامه مردم در این کشور پرداخته بود.

پتر لیمبورگ مدیرعامل دویچه وله در مورد اهدای این جایزه گفت:«شورای مدیران دویچه وله با اتفاق آرا تصمیم گرفت جایزه آزادی بیان را به رائف بدوی اهدا کند. او شجاعانه در راه حقوق بشر و حق آزادی بیان فعال بوده است. ما با اهدای این جایزه می‌خواهیم نظر جهانیان را به سرنوشت او جلب کنیم و امیدواریم فشار بر مسئولان در عربستان سعودی برای آزادی او افزایش یابد.»

شجاعت در راه آزادی بیان

رائف بدوی وبلا‌گ‌نویس و روزنامه‌نگاری است که به اتهام راه‌انداختن وب سایتی به نام “لیبرال‌های آزاد سعودی” در دادگاه به اتهام “توهین به اسلامی”، “جرایم سایبری” و اتهام کم سابقه‌ی “سرپیچی از پدر” به تحمل ۱۰ سال حبس، پرداخت یک میلیون ریال سعودی و هزار ضربه شلاق (هر هفته ۵۰ ضربه) پس از نماز جمعه محکوم شده است.

پس از اولین اجرای حکم شلاق وضعیت جسمانی رائف بدوی رو به وخامت گذارد. یک هیات هشت نفره پزشکی با معاینه او به این نتیجه رسید که وضعیت جسمانی‌اش اجازه اجرای حکم را نمی‌دهد و اجرای حکم به تعویق افتاد.

رائف بدوی خود پدر ۳ فرزند است. همسر و فرزندان او بعد از دستگیری‌اش عربستان را ترک کردند و در کانادا پناهنده شدند.

انصاف حیدر، همسر رائف بدوی به دویچه وله گفت:«من واقعا خوشحال هستم! جایزه آزادی بیان دویچه وله پیامی واضح و روشن به دولت عربستان سعودی است. این شرم‌آور است درست زمانی که عربستان با گروه ضد انسانی “دولت اسلامی” در حال جنگ است، رائف در زندان باشد. من عمیقا از دویچه وله به خاطر این پشتیبانی‌اش سپاسگزارم.»

دولت آلمان نیز پیشتر به حکم رائف بدوی اعتراض کرده بود. فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان حکم بدوی را “وحشتناک، خطا، ناعادلانه و کاملا بی‌تناسب” خوانده بود.

اهدای جایزه در اجلاس جهانی رسانه‌ها

دویچه وله جایزه بین‌المللی بهترین فعالین آنلاین “The Bobs” را برای یازدهمین بار اعطا می‌کند. در جایزه سال ۲۰۱۵ برای نخستین‌بار جایزه “آزادی بیان” نیز افزوده شده است.

با این جایزه دویچه وله از افراد و نهادهایی که در عرصه آزادی عقیده و بیان فعالیت می‌کنند، تقدیر می‌کند.

از برنده جایزه آزادی بیان و برندگان بهترین فعالین آنلاین که از سوی هیئت بین‌المللی داوران برگزیده می‌شوند در جریان اجلاس جهانی رسانه‌ها که سالانه از سوی دویچه وله در شهر بن آلمان برگزار می‌گردد روز ۲۳ ژوئن تقدیر می‌شود.