برو به محتوا


برندگان نهمین دوره جایزه بهترین فعالان دنیای مجازی مشخص شدند


BOBS_jury_600x240px-2

هیئت داوران تبریک می‌گوید

از روز چهارشنبه ششم فوریه (۱۸ اسفند) نهمین دور جایزه بهترین فعالان دنیای مجازی “The Bobs” آغاز شد. امسال بیش از ۴۲۰۰ وبلاگ، وبسایت و پروژه آنلاین کاندید شدند که نسبت به سال گذشته بیش از یک هزار بر تعداد کاندیداها افزوده شد.

هیئت داوران در برلین

هیئت بین‌المللی داوران سه هفته فرصت یافت تا از میان کاندیداها برای شش موضوع عمومی و برای هر زبان در دو موضوع “بهترین وبلاگ” و “بهترین شخص برای دنبال کردن” نامزدهای مرحله نهایی را انتخاب و معرفی کند.

در مجموع ۳۶۴ وبلاگ، وبسایت و یا پروژه به مرحله نهایی راه یافتند تا از دو طریق رای‌گیری آنلاین در همه موضوع‌ها و انتخاب هيئت داوران در شش موضوع، بهترین فعالان دنیای مجازی برای سال ۲۰۱۳ برگزیده شوند.

هیئت داوران به ریاست اوته شفر، سردبیر دویچه وله در روزهای سوم و چهارم ماه مه (۱۴ و ۱۵ اردیبهشت) در برلین و در مرکز تلویزیون دویچه وله گردهم آمدند تا بهترین‌های شش موضوع عمومی را برگزیند.

بهترین فعال اجتماعی: کمپین ۴۷۵

نخست در موضوع “بهترین فعال اجتماعی” هر یک از اعضای هیئت داوران، کاندیدای محدوده زبانی خود را معرفی کرد. سپس در چهار مرحله رای‌گیری بالاخره کمپین “۴۷۵” از مراکش اکثریت آرا را کسب بدست آورد.

بهترین خلاقیت آنلاین: سایه‌ من

در این موضوع وب سایت گروهی “من و سایه‌ام” انتخاب شد. این وب سایت تلاش می‌کند به همه سئوالات امنیت در دنیای آنلاین، امنیت اطلاعات و همه اثراتی که ما به هنگام استفاده از اینترنت از خود در شبکه به‌جا می‌گذاریم جواب دهد.

جایزه اجلاس جهانی رسانه‌ها: “اینفو لیدی”

دویچه وله سالانه اجلاس جهانی رسانه‌ها را در شهر بن آلمان برگزار می‌کند. موضوع اجلاس امسال “آینده رشد در اقتصاد، ارزش‌ها و رسانه‌ها” است. از میان ۱۴ کاندید برای دریافت این جایزه، هیئت داوران “زنان اطلاع رسان” از بنگلادش را برگزید.

بهترین نوآوری: Free Weibo

در پایان روز نخست اجلاس هیئت داوران، نامزدهای جایزه بهترین نوآوری مورد ارزیابی قرار گرفتند. در رای‌گیری نهایی وب‌سایت (Free Weibo) از سوی هیئت داوران برگزیده شد. گردانندگان این سایت در توضیح کار خود نوشته‌اند که آن‌ها به دستورهای سیاسی پایبند نیستند و می‌خواهند امکان جستجوی بدون سانسور و فیلتر را برای شهروندان چینی فراهم کنند.

جایزه ویژه گزارشگران بدون مرز: فابی کواسی

دومین روز نشست هیئت داوران با معرفی‌ نامزدهای مرحله نهایی جایزه ویژه گزارشگران بدون مرز آغاز شد. هیئت داوران پس از چهار مرحله رای‌گیری “فابی کواسی”، ژورنالیست و فعال حقوق بشر ازکشور آفریقایی توگو را برگزید. او در مورد رفتار خشن عوامل حکومتی و پلیس در قبال شهروندان و ژورنالیست‌ها گزارش می‌دهد.

بهترین وبلاگ: لی چنگپنگ

در آخرین مرحله هیئت داوران وبلاگ(Li Chengpeng’s Blog) لی چنگپنگ نویسنده و ژورنالیست چینی را برگزید. او در شبکه “وای‌بو” میلیون‌ها دنبال کننده دارد. آخرین کتاب او “تمام جهان می‌داند” نام دارد که مراسم رونمایی از آن ممنوع شد.

برندگان در رای‌گیری آنلاین: پشتیبانی بی‌نظیر کاربران از کاندیداهای فارسی زبان

برندگان شش موضوع عمومی از طریق رای‌گیر ی عمومی نیز مشخص شدند. امسال علیرغم همه دشواریی‌هایی در اینترنت ایران حاکم است، برای نخستین بار در تاریخ جایزه The Bobs کاندیداهای فارسی زبان با پشتیبانی بی‌نظیر جامعه مجازی روبرو شدند و از شش موضوع عمومی در چهار موضوع برنده شدند:

وبلاگ مسیح علی نژاد از همان نخستین روز آغاز رای‌گیری در رتبه اول قرار گرفت و در آخر نیز با تفاوت رای بسیار بالایی به عنوان بهترین وبلاگ انتخاب شد.

کمپین “نه به حجاب اجباری” در موضوع بهترین فعال اجتماعی با پشیبانی بی‌نظیر کاربران روبرو شد و بیشترین آرا را کسب کرد و در رتبه نخست جای گرفت.

کامبیز حسینی با پادکاست “پنج عصر” که توسط کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران تهیه می‌شود، در موضوع جایزه ویژه گزارشگران بدون مرز، با آرای علاقمندانش به سرعت در رتبه اول قرار گرفت.

محمد درویش با وبلاگ مهار بیابان‌زایی در رقابتی نفس‌گیر در ساعات آخر از رقیب اسپانیایی پیشی‌گرفت و در موضوع “جایزه اجلاس جهانی رسانه‌ها” در رتبه نخست قرار گرفت.

سمیه رضایی، بانوی افغان با وبلاگ عمه سنگری در میان کاندیداهای فارسی زبان بیشترین آرا را کسب کرد و بعنوان بهترین وبلاگ برگزیده شد.

وحید آنلاین نیز از میان ۱۰ کاندیدا با کسب بیشترین آرا از سوی کاربران به عنوان بهترین شخص برای دنبال کردن انتخاب شد.

بیش از ۹۴ هزار و ۵۰۰ رای اخذ شد. اسامی همه برندگان هیئت داوران و رای‌گیری عمومی را در اینجا ببینید.

به همه برندگان صمیمانه تبریک می‌گوییم و برایتان آرزوی موفقیت داریم. از همه کاربران که از کاندیداهای فارسی زبان با آرای خود در این رقابت بین‌المللی پشتیبانی کردند سپاسگزاریم.