برو به محتوا


اهدای جوایز بابز و خاموشی دوربین‌ها


Bild-600-e1465936926865

در عکس دسته جمعی که معمولا در پایان مراسم اهدای جوایز بابز برداشته می‌شود، برنده منتخب هیئت داوران در موضوع “شهروند ژورنالیست” حضور ندارد. در مراسم اهدای جوایز هم “ناستیکر دارماکاتا” پشت به حضار ایستاده بود و دوربین‌ها اجازه ثبت چهره او را نداشتند.

“ناستیکر دارماکاتا”، اسم مستعار فردی است که فیلم مستندی در مورد کشتار وبلاگ‌نویسان بنگلادشی توسط اسلامگرایان در این کشور تهیه کرده است. او می‌گوید:«از دریافت این جایزه احساس غرور می‌کنم و میل دارم آن را به همه وبلاگ‌نویسانی که به قتل رسیدند اهدا کنم».

تغییر؛ واژه‌ای بزرگ است، اما …

دوربین‌ها تنها در مقابل “ناستیکر دارماکاتا” نبود که خاموش شدند. برندگان جایزه “فن‌آوری خوب” نیز بخاطر ناشناخته ماندن چهره‌شان حاضر نشدند برای دریافت جایزه بر روی صحنه حضور یابند.

هیئت بین‌المللی داوران جایزه “فن‌آوری خوب” را به اَپ ایرانی “گرشاد” اهدا کرد. این اَپ که بر روی تلفن همراه نصب می‌شود به کاربران در مورد حضور “گشت ارشاد” در خیابان هشدار می‌دهد. در پیامی که از سوی طراحان اَپ قرائت شد آمده است:«وظیفه پلیس حفاظت از جان شهروندان است. در ایران اما پلیس به ابزار حکومت تبدیل شده است».

آلوک دیکسیت، برنده جایزه بابز در موضوع “تغییر اجتماعی” می‌گوید: «تغییر همیشه واژه‌ای بزرگ بوده است، اما با کارهای کوچک هم می‌توان به آن دست یافت». کمپین هندی “توقف اسید‌پاشی” نه تنها در عرصه اطلاع رسانی در جامعه فعال است، بلکه به زنان قربانی نیز کمک می‌رساند.

هشدار به دولت غربی

در موضوع هنر و رسانه، سایت آلمانی “مرکز زیبایی سیاسی” از سوی هیئت داوران برگزیده شد. این هیئت در دلیل انتخاب خود اعلام کرد:«فعالین مرکز زیبایی سیاسی، موفق شده‌اند با نوآوری در نحوه اعتراض نگاه‌ها را به موضوعات گوناگون اجتماعی و سیاسی همچون رفتار با پناه‌جویان و یا فروش سلاح به عربستان جلب کنند».

فعالین این مرکز در حال حاضر در حال ایجاد یک هزار جزیره نجات برای پناهجویان در دریای مدیترانه هستد و به این دلیل نتوانستند در مراسم اهدای جوایز حضور یابند.

بسام یوسف، کمدین مصری و شناخته شده در جهان عرب در مراسم اهدای جوایز گفت:«برندگان جایزه بابز می‌توانند برای همه الهام‌بخش باشند که می‌توان کاری کرد و این جایزه‌ای برای قدردانی از زحمات آن‌ها است».

یوسف که خود بخاطر تهدید‌ها مجبور شده به کارش در تلویزیون مصر خاتمه دهد، به دولت‌های غربی هشدار داد “به ارزش‌های جوامع‌شان پایبند باشند و به همکاری با دولت‌های غیر دمکراتیک خاتمه دهند”. وی در گفت‌وگو با دویچه وله افزود که “حمایت اروپا یکی از دلایل ادامه حیات حکومت‌های دیکتاتور است”.

جایزه بابز، برای دوازدهمین سال است که به “بهترین فعالین آنلاین” در چهارده زبان: فارسی، آلمانی، انگلیسی، عربی، فرانسه، روسی، اوکراینی، چینی، اندونزیایی، هندی، بنگلادشی، اسپانیایی، ترکی و پرتغالی اهدا می‌شود.