İçeriğe git


KURALLAR


İlk aşama: Aday gösterme

Yarışmanın başlamasıyla birlikte internet kullanıcıları, 14 dildeki kategorilerden aday göstermeye çağrılıyor.

 • Kullanıcılar sadece yarışmaya dâhil 14 dildeki internet sitelerinden aday gösterebilir. Bunlar; Türkçe, Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Ukraynaca.
 • Kendinizi de aday gösterebilirsiniz.
 • Aday gösterilen internet sitesine dışarıdan herkesçe girilebiliyor olması gerekiyor.
 • Deutsche Welle’nin ya da DW çalışanlarının internet siteleri yarışmaya katılamaz.
 • Jüri üyelerinin internet siteleri veya profilleri ya da faal bir şekilde dâhil oldukları projeler yarışmaya katılamaz.
 • Hakaret, ırksal, cinsel ya da başka bir şekilde ayrımcılık içeren, müstehcen içerikli ya da bu tür içeriklere bağlantı (link) veren öneriler kabul edilmez.
 • Bir adayın bir kez önerilmesi yeterlidir. Adayın kaç kez aday gösterildiğinin, kazanma şansına etkisi yoktur.

İkinci aşama: Jüri finalistleri belirliyor

Her bir jüri üyesine, kendi dilindeki tüm önerileri içeren liste gönderilir. Her dil için bir jüri üyesi görevlidir. Jüri üyeleri önerileri izler ve değerlendirmeye alır. Ardından kendi dilindeki finalistleri seçer. Her dilin kategorisinde beşer finalist belirlenir.

Tüm dilleri kapsayan ana kategorilerde her dilden birer finalist belirlenir. Böylece ana kategorilerin her birinde 14 finalist belirlenmiş olur. Jüri üyeleri yarışmaya kendileri de aday gösterebilirler. Eğer bir jüri üyesi kategorilerden birinde aday belirleyemeyecek olursa bu adayın yeri başka dillerden bir adayla doldurulur.

Yarışmaya dâhil olan her dilin, o dili anadili olarak konuşan bir editörü bulunmaktadır. Jüri üyesi tamamen özgürdür ve yarışma kural ve kriterleri çerçevesinde kendi dilindeki finalistleri belirleme yetkisine tek başına sahiptir. Bobs ekibinde görevli DW editörü gerektiğinde o dildeki jüri üyesine yardımcı olur.

Üçüncü aşama: Online oylama ve jüri oturumu

İnternet kullanıcıları, online oylama yoluyla dil kategorisinin kazananlarını belirler.

 • Uluslararası jürinin tüm kategorilerdeki finalistleri belirlemesinin ardından oylama başlar.
 • Her kategori, her dil ve her sosyal ağda 24 saat içinde bir kez oy kullanılabilir.
 • Kullanıcı kendisi için de oy verebilir.
 • Oylama sonucu 18 kategorideki ‘Kullanıcı Ödülü’ sahipleri belirlenir. Buna paralel olarak jüri de tüm dilleri kapsayan dört ana kategoride ‘Jüri Ödülü’ sahiplerini belirler.

’Jüri Ödülleri’ni belirlemek üzere jüri üyeleri Deutsche Welle’nin davetlisi olarak Berlin’de toplanır. Jüri üyelerinden birinin gelememesi durumunda o dilden sorumlu Bobs editörü onun yerine geçer ve jüri üyesinin direktifleri doğrultusunda görev yapar. Jüri sadece tüm dilleri kapsayan ana kategorilerdeki kazananları belirler. Oturumun başkanlığını bir Deutsche Welle çalışanı üstlenir. Başkanın düzenli oy hakkı yoktur.

Oy verme hakkı sadece jüri üyelerine aittir. Çok turlu seçimde basit çoğunlukla karar alınır. Sadece oyların eşit çıkması durumunda Başkan’ın kullanacağı oy belirleyici olur. Her jüri üyesi kategorilerdeki adaylarını jüriye sunar. Her jüri üyesinin kendi adaylarını tanıtmasının ardından ilk oylama yapılır. En çok oy alan üç aday üzerinde tartışılır ve finale kalacak iki adayın belirlenmesi için ikinci oylama yapılır. Son tartışma oturumunun ardından üçüncü ve son oylamayla Jüri Ödülü sahibi belirlenir.

Ayrıca İfade Özgürlüğü Ödülü de verilir. Kazananlar bu internet sayfası üzerinden duyurulur.