İçeriğe git


YOL HARİTASI


Yarışma başlıyor…

The Bobs –En İyi Online Aktivizm- yarışmasının on ikincisi 4 Şubat’ta başlıyor. 4 Şubat-3 Mart 2016 tarihleri arasında aday önerilerinizi iletebilirsiniz. Önerilerin Bobs’un 14 dilinden birinde; Türkçe, Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ya da Ukraynaca yazılmış olması ve 18 yarışma kategorisinden birine uyması gerekiyor.

Hangi adayların finale kalacağı jüri tarafından belirleneceği için, yapılan önerilerin sayısı adayın kazanma şansını etkilememektedir.

Finalistlerin belirlenmesi

Aday önerilerinin gönderilmesinin ardından uluslararası jüri 3 Mart – 31 Mart 2016 tarihleri arasında finalistleri belirliyor. Dört ana kategorinin her birinden 14, söz konusu dile ait kategoriden de beşer aday finalist olarak seçiliyor.

Jüri, nisan ayı sonunda tüm dilleri kapsayan dört ana kategorinin kazananlarını belirliyor. Kullanıcı Ödülü’nün sahipleri ise internet kullanıcılarının oylaması sonucunda tespit ediliyor.

Online oylama

İnternet üzerinden halk oylaması  31 Mart – 2 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılıyor.

24 saat içinde her kategori ve dilde tek bir oy kullanılabilir. En çok oy alan aday Kullanıcı Ödülü’nü kazanır.

Jüri oturumu

Uluslararası jüri 29-30 Nisan 2016 tarihinde Berlin‘deki oturumda biraraya geliyor. Tüm dilleri kapsayan dört ana kategoride Jüri Ödülü’nün kazananları çok turlu bir oylama sürecinin ardından belirleniyor.

Kazananların açıklanması

Kullanıcı ve Jüri ödüllerinin tüm kazananları  2 Mayıs 2016 tarihinde Bobs internet sayfası üzerinden duyurulacak. Jüri ödüllerini ve Deutsche Welle İfade Özgürlüğü Ödülü’nü kazananlar ödül töreni için Bonn kentine davet edilecek.

Ödül töreni

Bobs 2016 ödül töreni, Deutsche Welle Global Media Forum çerçevesinde  14 Haziran 2016 tarihinde düzenlenecek.