İçeriğe git


DW İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLÜ


DW’nin ‘İfade Özgürlüğü Ödülü’ Sedat Ergin’e

Ergin2

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, DW’nin 2016 İfade Özgürlüğü Ödülü’nün sahibi oldu. Ödül, Haziran ayında Bonn’da düzenlenecek törende Ergin’e takdim edilecek.

DW, İfade Özgürlüğü Ödülü’nün bu yıl Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin’e verileceğini yayınladığı basın bildirisi ile kamuoyuna duyurdu.

DW Genel Yayın Yönetmeni Peter Limbourg ödüle bu yıl Sedat Ergin’in layık görülmesine ilişkin olarak, “Türkiye’de basın özgürlüğünden yana olduğumuzu açıkça göstermek istiyoruz. Sedat Ergin bu ödülü hak eden bir isim. O ve Hürriyet’teki meslektaşları, her gün bağımsız gazetecilik ve basın özgürlüğü için mücadele ediyor ve Türkiye’deki diğer yüzlerce gazeteci gibi ciddi bir risk alıyorlar” değerlendirmesinde bulundu. Deutsche Welle’nin Türkçe radyosunun 1962 yılında yayın hayatına başladığını hatırlatan Limbourg, “1995 yılından bu yana internette de faaliyet gösteriyoruz; kendimizi Türk halkına sıkı dostluk bağlarıyla bağlı hissediyoruz. Ancak gazeteciler, sanatçılar ve bilim insanları Türk resmi mercileri tarafından sürekli olarak korkutuluyor ve yıpratılıyorsa bunu görmezlikten gelemeyiz, susamayız” dedi.

DW’nin basın bildirisinde Sedat Ergin’in Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan yargılandığına dikkat çekildi. Bildiride, “Ergin, Türkiye’de haberleri nedeniyle hapis cezası tehdidiyle karşı karşıya kalan diğer gazetecilerin kaderini paylaşıyor. Hürriyet, Türkiye’nin en yüksek tirajlı bağımsız gazetesi. Hürriyet büroları geçen yıl iki kez AKP yanlılarının baskınına uğradı” ifadeleri kullanıldı.

Sedat Ergin ise DW’ye açıklamasında, “Dünya genelinde basın özgürlüğünün korunması için mücadele edenlere verilen bu prestijli ödüle layık görülmüş olmam beni onurlandırdı” yorumunda bulundu.

‘Basın özgürlüğü adliye koridorlarına sıkıştırıldı’

Ergin mart ayında Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan hakim karşısına çıkmıştı. Ergin duruşma çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, “2016 yılında adliye koridorları ve duruşma salonları Türkiye’de gazeteciler için yeni yaşam alanları olarak ortaya çıkıyor. Bu aslında 2016 yılında Türkiye’de basın özgürlüğünün adliye koridorlarına sıkıştırılmış olduğunun görüntüsüdür. Bugün muhtelif baskı ve tehditlerle karşı karşıya olan bütün meslektaşlarıma dayanışma duygusuyla burada selamlarımı göndermek istiyorum” demişti.

DW, İfade Özgürlüğü Ödülü ile insan hakları ve ifade özgürlüğü için yoğun çaba gösteren şahıs veya kurumları ödüllendiriliyor. Ödül, DW’nin online aktivizm yarışması BOBS çerçevesinde haziran ayında Bonn’da düzenlenen törende sahibine takdim ediliyor. Geçen yıl bu ödüle Suudi Arabistanlı blog yazarı ve aktivist Raif Bedevi layık görülmüştü.

Bedevi’ye DW İfade Özgürlüğü Ödülü

 

raif_badawi_posting_600x240px

Suudi Arabistan’da tutuklu bulunan blog yazarı Raif Bedevi, Deutsche Welle’nin 2015 İfade Özgürlüğü Ödülüne layık görüldü. Ödül en iyi online aktivizm yarışması Bobs kapsamında veriliyor.

DW Genel Müdürü Peter Limbourg ödülle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Deutsche Welle Yönetim Kurulu, oy birliğiyle Raif Bedevi’yi seçti. Bedevi, ifade özgürlüğü hakkını cesurca, korkusuzca desteklemektedir. Ödülümüz güçlü bir mesaj olmalı ve Bedevi’nin kaderini daha güçlü bir şekilde dünya kamuoyunun gündemine getirmelidir. Bedevi’nin serbest bırakılması konusunda Suudi Arabistan’daki sorumlular üzerindeki baskının da daha büyük olacağını umuyoruz” dedi.

31 yaşındaki blog yazarı, 2014 Mayıs ayında bin kırbaç, 10 yıl hapis ve ağır para cezasına çarptırılmıştı. Bedevi, 9 Ocak’ta ilk kez halk önünde kırbaçlandı.

Kanada’da yaşayan eşi

Ensaf Haydar da DW’ye “Çok mutluyum. DW İfade Özgürlüğü, Suudi rejimine açık bir mesaj yolluyor. Raif’in hala hapiste olması büyük bir utanç. Özellikle Suudi Arabistan’ın insan haklarına asla uymayan IŞİD ile Savaş’ta olduğu bir dönemde. Deutsche Welle’ye desteği için müteşekkirim” şeklinde konuştu.

Ödül töreni Global Medya Forumu’nda

Deutsche Welle, en iyi online aktivizm Bobs Yarışması kapsamında bu yıl 11’inci kez uluslararası alanda öne çıkan online aktivistleri ve projeleri ödüllendiriyor.

Deutsche Welle, bu yıl ilk kez İfade Özgürlüğü Ödülü veriyor. Dijital dünyada ifade özgürlüğü hakkı için özel çaba gösteren bir kişi ya da bir girişim, ödülü almaya hak kazanacak.

Üç kategorideki jüri ödülleri ve Deutsche Welle İfade Özgürlüğü Ödülü, Bonn’da düzenlenecek olan Deutsche Welle Global Medya Forumu’nda 23 Haziran’da sahiplerine takdim edilecek.

İfade özgürlüğü için mücadele

Raif Bedevi yıllardır ülkesindeki ifade özgürlüğü hakkı için mücadele ediyor. “Özgür Suudi Liberalleri” adlı sitede ülkedeki siyasi ve toplumsal yanlışları eleştiriyor. Daha önce din polisi hakkında alaycı bir makale yazan Bedevi, ülkenin en büyük üniversitesini de ‘terörist kampı’ olarak nitelendirmişti. Bedevi, Suudi Arabistan’da yasak olan sevgililer günü hakkında yazı yazmıştı.

Sitesinde İslam, dini önderler ve siyasetçilere hakaret ettiği suçlamasıyla 2012 Haziran’da gözaltına alındı. Eşi 2013’te üç çocuğuyla Kanada’ya kaçtı. Aile orada iltica hakkına sahip oldu.