برو به محتوا


جایزه آزادی بیان دویچه وله برای رائف بدوی


raif_badawi_posting_600x240pxرائف بدوی، وبلاگ‌نویس زندانی سعودی برنده اولین جایزه آزادی بیان دویچه وله شد. این جایزه در چارچوب جایزه بین‌المللی بهترین فعالین آنلاین دویچه وله “The Bobs” به رائف بدوی اهدا می‌شود. پتر لیمبورگ مدیرعامل دویچه وله در مورد اهدای این جایزه گفت:«شورای مدیران دویچه وله با اتفاق آرا تصمیم گرفت جایزه آزادی بیان را به رائف بدوی اهدا کند. او شجاعانه در راه حقوق بشر و حق آزادی بیان فعال بوده است. ما با اهدای این جایزه می‌خواهیم نظر جهانیان را به سرنوشت او جلب کنیم و امیدواریم فشار بر مسئولان در عربستان سعودی برای آزادی او افزایش یابد.»

شجاعت در راه آزادی بیان
رائف بدوی وبلا‌گ‌نویس و روزنامه‌نگاری است که به اتهام راه‌انداختن وب سایتی به نام “لیبرال‌های آزاد سعودی” در دادگاه به اتهام “توهین به اسلامی”، “جرایم سایبری” و اتهام کم سابقه‌ی “سرپیچی از پدر” به تحمل ۱۰ سال حبس، پرداخت یک میلیون ریال سعودی و هزار ضربه شلاق (هر هفته ۵۰ ضربه) پس از نماز جمعه محکوم شده است. پس از اولین اجرای حکم شلاق وضعیت جسمانی رائف بدوی رو به وخامت گذارد. یک هیات هشت نفره پزشکی با معاینه او به این نتیجه رسید که وضعیت جسمانی‌اش اجازه اجرای حکم را نمی‌دهد و  اجرای حکم به تعویق افتاد.

انصاف حیدر، همسر رائف بدوی به دویچه وله گفت:«من واقعا خوشحال هستم! جایزه آزادی بیان دویچه وله پیامی واضح و روشن به دولت عربستان سعودی است. این شرم‌آور است درست زمانی که عربستان با گروه ضد انسانی “دولت اسلامی” در حال جنگ است، رائف در زندان باشد. من عمیقا از دویچه وله به خاطر این پشتیبانی‌اش سپاسگزارم.»

اهدای جایزه در اجلاس جهانی رسانه‌ها
دویچه وله جایزه بین‌المللی بهترین فعالین آنلاین “The Bobs” را برای یازدهمین بار اعطا می‌کند. در جایزه سال ۲۰۱۵ برای نخستین‌بار جایزه “آزادی بیان” نیز افزوده شده است. با این جایزه دویچه وله از افراد و نهادهایی که در عرصه آزادی عقیده و بیان فعالیت می‌کنند، تقدیر می‌کند.

حالا می‌توانید کاندید‌اهایتان را معرفی کنید!


02-Starting-NOW_Bobs-2015_Milestoneposting_600x240px

یازدهمین دوره جایزه بابز (Bobs) دویچه وله با ساختاری جدید آغاز شد. در کنار سه موضوع‌ عمومی “تحول اجتماعی”، ” حیطه خصوصی و امنیت” و “هنر & رسانه” که همه زبان‌ها در آن یک نماینده دارند، جایزه “آزادی بیان” نیز از سوی دویچه وله اهدا می‌شود.  هیئت بین‌المللی داوران بهترین‌های سه موضوع عمومی را از میان نمایندگان ۱۴ زبان از طریق رای‌گیری‌ برمی‌گزیند. همزمان کاربران می‌توانند با شرکت در رای‌گیری آنلاین بهترین‌ها در حیطه زبانی خود را نیز انتخاب کنند.

 

ثبت‌نام کاندیداها تا روز ۱۲ مارس

از امروز می‌توانید نامزدهای خود را برای دریافت جایزه دویچه وله معرفی کنید. هیئت داوران از میان نامزدهای معرفی‌شده، کاندیداهای مرحله نهایی را برمی‌گزیند. امیدواریم با کمک شما وبسایت‌ها، وبلاگ‌ها و پروژه‌های فارسی زبان هرچه بیشتر و بهتر بتوانند در این جایزه حضور یابند و به جهانیان معرفی شوند.

چه کسانی می‌توانند کاندید شوند؟

وبسایت‌ها، وبلاگ‌ها و پروژه‌های آنلاین باید به یکی از ۱۴ زبان‌ (فارسی، آلمانی، عربی، انگلیسی، فرانسه، روسی، پرتغالی، اسپانیایی، ترکی، اوکراینی، فرانسه، هندی، اندونزیایی و بنگالی) نوشته شوند. کاندیداها باید بصورت آزادانه و بدون نیاز به رمز عبور برای همگان قابل دسترس باشند. کاندیداها می‌توانند یک صفحه فیس‌بوک، کانال یوتیوب، میکروبلاگ، پادکاست، وبلاگ و یا هر نوع فعالیت دیگر در دنیای مجازی باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه موضوعات مراجعه کنید.

برندگان هیئت داوران

هیئت داوران از میان همه نامزدهای معرفی شده، کاندیداهای مرحله نهایی را برمی‌گزیند. در سه موضوع عمومی “تحول اجتماعی”، ” حیطه خصوصی و امنیت” و “هنر & رسانه” همه ۱۴ زبان‌ حاضر در این جایزه یک نماینده دارند و به رقابت می‌پردازند. در نشست هیئت داوران که در نخستین‌ روزهای ماه مه در شهر برلین برگزار می‌شود، بهترین‌ها از طریق رای‌گیری انتخاب می‌شوند.

برندگان در رای‌گیری عمومی

علاوه بر نمایندگان همه زبان‌ها در سه موضوع عمومی، کاندیداهایی در هر زبان نیز معرفی می‌شوند. انتخاب بهترین‌های هر زبان از طریق رای‌گیری عمومی آنلاین که از روز ۹ آوریل آغاز می‌شود، صورت می‌گیرد. در روز سوم ماه مه اسامی همه برندگان (موضوعات عمومی و زبان‌ها) در وب سایت جایزه اعلام می‌شود. در اینجا برنامه زمانبندی جایزه را می‌توانید ببینید.

جایزه آزادی بیان

امسال برای نخستین‌بار از سوی دویچه وله جایزه آزادی بیان اهدا می‌شود. این جایزه به اشخاص و یا ابتکار فعالینی در دنیای مجازی تعلق می‌گیرد که در راه آزادی بیان به نحوی شایسته فعالیت می‌کنند.  جایزه برندگان آزادی بیان و سه موضوع عمومی منتخب هیئت داوران طی مراسمی در اجلاس جهانی رسانه‌ها که در شهر بن آلمان بین روزهای ۲۲ تا ۲۴ ژوئن ۲۰۱۵ برگزار می‌شود، اهدا می‌گردد. موضوع امسال این اجلاس “رسانه و سیاست خارجی در عصر دیجیتال” است.

هشتگ امسال بابز thebobs15 # است. نظرات شما در فیس‌بوک و توئیتر را با علاقه دنبال می‌کنیم.

برندگان جایزه بین​المللی دویچه وله مشخص شدند


02-Bobs-2014_Congrats!_posting_600x240px 2

دهمین دوره جایزه بین​المللی دویچه وله The Bobs با انتخاب برندگان از سوی هیئت بین​المللی داوران به پایان رسید. نشست هیئت داوران به مدت دو روز در مرکز تلویزیون دویچه وله برای انتخاب بهترین فعالین آنلاین در شش موضوع عمومی در شهر برلین برگزار شد. همزمان کاربران می​توانستند در یک رای​گیری آنلاین که به مدت چهار هفته برگزار شد، بهترین​های خود را انتخاب کنند.

بهترین وبلاگ

هیئت داوران فتو وبلاگ مصعب الشامی را به عنوان بهترین وبلاگ سال برگزید. گزارش‌های تصویری مصعب الشامی در فتووبلاگ و فیس بوک مربوط به اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در مصر است.  گزارش‌های او در مورد انقلاب مصر در سال ۲۰۱۲ و جنگ غزه با استقبال بسیاری روبرو شد و باعث شد تا از جایگاه ویژه‌ای در میان بلاگر‌های عرب زبان بدست آورد. تصاویر بسیاری از او در خبرگزاری​های معتبر جهان منتشر شده​ و مجله تایم یکی از عکس​های او را جزو ده عکس برتر سال دانسته است.

بهترین فعال اجتماعی

روند انتخاب بهترین فعالین آنلاین در شش موضوع عمومی که همه ۱۴ زبان در آن یک نامزد داشتند با موضوع “بهترین فعال اجتماعی” آغاز شد. نخست هر عضو هیئت داوران، نامزدی را که از حیطه زبانی خود به مرحله نهایی راه یافته بود معرفی و در مورد آن توضیحاتی ارایه کرد و به سئوالات همکاران خود پاسخ داد. سپس در چند مرحله رای​گیری در نهایت پروژه انگلیسی زبان “Visualizing Palestine” اکثریت آرای هیئت داوران را نصیب خود کرد.

این وب​سایت اینفوگرافیک‌هایی  در مورد وضعیت زندگی فلسطینیان و آوارگان فلسطینی منتشر می​کند که بر مبنای آمار و اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان ملل و سازمان‌های غیر دولتی تهیه شده​اند. این سایت از سوی یک گروه از فعالان در رام‌الله و بیروت در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی و اینفوگرافیک‌های تولید شده تاکنون از سوی بسیاری از رسانه‌ها استفاده شده است.

بهترین خلاقیت

در موضوع “بهترین خلاقیت” وبلاگ “وانگ زوآ چونگ یو” که توسط یک ژورنالیست ژاپنی در چین نوشته می​شود آرای هیئت داوران را کسب کرد. خط چینی از علایم بسیاری تشکیل شده و هر کلمه از چیدمان این علایم ساخته می‌شود. جابجا کردن تنها یک علامت می‌تواند مفهوم کلمه را به‌کلی تغییر دهد. این کار را نویسنده این وبلاگ با کلمات اخبار و گزارش‌های روز انجام می‌دهد و معنی واقعی آن را با جابجایی علایم به نمایش می‌گذارد. این‌گونه بازی با علائم و کلمات به خلاقیت و هنر بسیار بالایی در زبان چینی نیاز دارد.

جایزه اجلاس جهانی رسانه​ها

 این اجلاس سالانه و با یک موضوع محوری توسط دویچه وله در شهر بن برگزار می​شود. موضوع امسال این اجلاس “از اطلاع رسانی تا مشارکت” است. این جایزه امسال به “خبر لهاریا”  از هند تعلق گرفت.

“خبر لهاریا” یک هفته‌نامه است که از سوی زنان به شش زبان محلی بصورت ساده و قابل فهم برای شهروندانی که از تحصیلات بالایی برخوردار نیستند در منطقه شمال و شرق هند تهیه و توزیع می‌شود. این هفته‌نامه نمونه‌ بارزی از فعالیت زنان شهروند خبرنگاری است که در راه تقویت آموزش اقشار کم سواد تلاش می‌کنند.

بهترین نوآوری

در موضوع “بهترین نوآوری” جایزه هیئت داوران به فعالین بنگلادشی تعلق گرفت. بیش از یک میلیون نابینا در بنگلادش زندگی می‌کنند، اما از امکان خواندن کتاب و کتاب‌های درسی محروم هستند. این پروژه به نابینایان در این زمینه کمک می​رساند و در وب‌سایت آن فایل صوتی کتاب‌ها تهیه شده و قابل دسترسی است. افزون براین محتویات کتاب‌ها بوسیله “یونی‌کد” تایپ می‌شوند تا امکان چاپ آن به خط بریل فراهم شود. این کتاب‌ها نیز  در وبسایت قابل دسترسی هستند.

 جایزه ویژه گزارشگران بدون مرز

جایزه ویژه گزارشگران بدون مرز امسال به وبلاگ “دریاچه یانوکویچ” تعلق گرفت. در وب سایت “دریاچه یانوکوویج” ژورنالیست‌ها و متخصصین اسنادی که در اقامتگاه شخصی یانوکوویچ پیدا شده‌اند را مرمت، دیجیتالیزه، دسته‌بندی کرده و آنها را به ثبت رسانده و تجزیه و تحلیل می‌کنند. ده‌ها هزار برگ سند در جریان انقلاب اوکراین به درون یک دریاچه ریخته شده بودند.

در بخش انتخاب فارسی زبانان وبلاگ منصفانه با رای کاربران به عنوان بهترین وبلاگ فارسی زبان انتخاب شد.

به همه برندگان دهمین دوره جایزه بهترین فعالین آنلاین صمیمانه تبریک میگوییم و برایتان آروزی موفقیت داریم.

رای‌گیری تا روز هفتم مه


0,,17536128_101,00

برندگان جایزه دویچه وله هم از طریق رای‌گیری عمومی و هم از طریق آرای هیئت بین‌المللی داوران برگزیده می‌شوند. رای‌گیری تا روز هفتم ماه مه ادامه دارد و  شما می‌توانید بهترین‌های خود را انتخاب کنید.

ابطال آرا!

ما در روزهای اخیر متوجه شدیم که تعداد زیادی رای خارج از چارچوب موازین رای‌گیری به ثبت رسیده‌اند. ما این آرا را باطل کردیم و به همین دلیل احتمالا در رده‌بندی نامزدها تغییر بوجود آمده است. در همین‌جا یک بار دیگر اعلام می‌کنیم: مشخصات تمام آرایی که دریافت می‌شوند از سوی دویچه وله هر چند دقیقه یک بار کنترل و پس از اطمینان از درستی، رای به ثبت می‌رسد. تعداد آرای دریافت شده را می‌توان  در شمارش‌گر صفحه ملاحظه کرد. شما می‌توانید هر ۲۴ ساعت یک بار در همه موضوع‌های این جایزه به نامزدهای مورد علاقه خود رای دهید.

انتخاب هیئت داوران

همه نامزدهای مرحله نهایی در شش موضوع عمومی علاوه بر انتخاب در رای‌گیری عمومی از سوی هیئت داوران مورد ارزیابی قرار گرفته و از شانس انتخاب از سوی این هیئت نیز برخوردار هستند. نشست هیئت داوران در روزهای نخست ماه مه در مرکز تلویزیونی دویچه وله در شهر برلین برگزار می‌شود. جوايز برندگان هیئت داوران در اجلاس جهانی رسانه‌ها  که امسال هم در روزهای (۳۰ ژوئن تا ۲ ژوئیه) از سوی دویچه وله در شهر بن برگزار می‌شود به آنها اهدا می‌گردد.

1 2 3 4 5