İçeriğe git


DW’nin ‘İfade Özgürlüğü Ödülü’ Sedat Ergin’e


Ergin2Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, DW’nin 2016 İfade Özgürlüğü Ödülü’nün sahibi oldu.

DW’nin basın bildirisinde Sedat Ergin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret suçundan yargılandığına dikkat çekildi. DW Genel Yayın Yönetmeni Peter Limbourg ödüle bu yıl Sedat Ergin’in layık görülmesine ilişkin olarak, “Türkiye’de basın özgürlüğünden yana olduğumuzu açıkça göstermek istiyoruz. Sedat Ergin bu ödülü hak eden bir isim. O ve Hürriyet’teki meslektaşları, her gün bağımsız gazetecilik ve basın özgürlüğü için mücadele ediyor ve Türkiye’deki diğer yüzlerce gazeteci gibi ciddi bir risk alıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Ödül, Haziran ayında Bonn’da düzenlenecek törende Ergin’e takdim edilecek.

Daha fazla ayrıntı için: dw.com

Oylamayla ilgili bilgilendirme


Sevgili kullanıcılar,

Daha önceki yıllarda da tespit ettiğimiz gibi oylama sonucunu etkilemek amacıyla Bobs yarışmasının internet sitesi sık sık saldırıların hedefi oluyor.

Bu manipülasyon çabalarını engellemek istiyoruz. Bu amaçla şüpheli görünen oylar, sayfada toplamda eklenmiş görünse de teknik incelemeler sonuçlanana kadar ilgili adaya yazılmayacaktır. Eğer incelemeler sonucunda bir sorun görülmezse oy tekrar ilgili adaya geri yazılacaktır.

Bağlantı sorunlarıyla ilgili bildirimler de elimize ulaştı. Bu bildirileri inceliyoruz. Eğer bağlantı sorunu yaşıyorsanız, bir süre sonra sayfayı yeniden açmanızı ve mümkün olduğunca güncel bir Browser (Chrome, Firefox, Safari) kullanmanızı rica ediyoruz. Aynı zamanda service@dw.com email adresine sorunun zamanı, işletim sistemi ve Browser ile ilgili bilgileri ekleyip gönderebilirsiniz.

Teşekkürler

Bobs’ta oylama başladı


160330_thebobs16_milestoneposting_vote_now_600x240pxBobs 2016 için 14 ülkeden jüri üyeleri, yarışma için gelen 2300’den fazla öneriyi inceledi ve 126 site finale kaldı. Adaylar, 14 yarışma dilinde beşer finalist ve dört özel kategoride (Sosyal Değişim, İyilik için Teknoloji, Sanat ve Kültür ve Yurttaş Gazeteciliği) 14’er finalisti içeriyor.

Şimdi sıra kullanıcılarda. Bugünden itibaren favori internet sitesi, akıllı telefon uygulamaları, proje ya da kişilere thebobs.com internet sitesinden oy verebilirsiniz. En fazla oyu alanlar, Bobs 2016 kullanıcı ödüllerinin kazananı olacak. Jüri üyeleri ise dört kategoride kazananları belirleyecek.

Deustche Welle Yenilikçi Programlara bölümü başkanı Julia Bernstof, “Bobs 2016 için aday gösterilen tüm kişileri ve projeleri tebrik ediyoruz. Sosyal değişim ve ifade özgürlüğü alanlarında çaba gösteren bu kadar çok özverili ve çalışkan insanı tanımak onur verici” açıklamasını yaptı.

Deutsche Welle 2004 yılından bu yana, internette ifade özgürlüğü ve sivil toplumun geliştirilmesi için çaba gösteren projeleri ödüllendiriyor.

Yarışmanın bu yılki Türk jüri üyesi İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölümü öğretim üyesi ve Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim Yüksek Lisans Programının direktörü Erkan Saka. Saka, “BOBS ödülleri alanındaki hem en eski hem de coğrafi olarak en geniş alanı kapsayan ödüllerden biridir. Yerel dillere önem vermesiyle ve yıldan yıla kategorik değişikliler yaparak internet dünyasının gelişimine ayak uydurmasıyla farklılığını ortaya koymuştur” dedi.

thebobs.com internet sitesinde oy verebilmek için önce giriş yapmanız gerekiyor. Bobs 2016 ile ilgili gelişmeler için bizi Twitter ve Facebook’tan da takip edebilirsiniz.

Yarışmanın kazananları 14 Haziran’da Bonn‘da düzenlenecek Deutsche Welle Global Medya Forumu kapsamında ödüllerini almak için davet edilecek. Tüm adaylara başarılar diliyoruz.

Oylama 31 Mart’ta başlıyor


thebobs16_milestoneposting_voting_starts_600x240pxBu yılki en iyi online aktivizm yarışması Bobs için dünya genelinden 2300’ün üzerinde öneri geldi. Tüm katılımcılara destekleri için teşekkür ediyoruz.

Tüm öneriler jüri üyelerimize gönderilecek. Her jüri üyesi kendi dillerindeki önerileri değerlendirecek ve tüm kategorilerdeki adayları belirleyecek.
Online oylama 31 Mart 2016’da başlıyor. Tüm kategorilerde oy verip halk oylaması kazananını belirleyebilirsiniz. Oylama 2 Mayıs’ta sona eriyor.
Buna paralel olarak tüm dilleri kapsayan dört kategoride jüri, jüri kazananını belirleyecek. Jüri üyeleri 29-30 Nisan’da Berlin’de bir araya gelip oy çoğunluğuyla kazananları tespit edecek. Tüm kazananlar 2 Mayıs’ta ilan edilecek.