İçeriğe git


Önerilerinizi bekliyoruz!


thebobs16_milestoneposting_submit_now_600x240px_tuÌrkisch

3 Mart 2016 tarihine kadar online aktivizm Bobs 2016’nın tüm kategorileri için bu sayfadaki form üzerinden önerilerinizi gönderebilirsiniz.

Ne tür içerikler aday gösterilebilir?

Format konusunda bir sınırlama bulunmuyor. Blog, podcast, sosyal medya profilleri ya da platformları da yarışma dahilinde. Sadece kamuya açık olmaları gerekiyor. İçerik olarak ise Kriterler ve Kurallar bölümündeki özelliklere sahip olmalılar.

Hangi diller yarışma kapsamında?

Yarışma dilleri şunlar: Türkçe, Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Ukraynaca. Önerilen siteler bu 14 dilden birinde olmalı.

Kimler öneride bulunabilir?

Her internet kullanıcısı kendi sitesini ya da diğer siteleri önerebilir. Ancak bir sitenin pek çok kez önerilmiş olmasının aday olması konusunda bir etkisi bulunmamaktadır.

Önerilen siteler ne olacak?

Tüm öneriler jüri üyelerinin incelemesi ve değerlendirmesi için gönderilecek. Deutsche Welle jürinin aday olarak belirlediği siteleri gözden geçirip 31 Mart’ta yayınlayacak. Bu tarihten itibaren de tüm kategorilerde online oylama başlayacak.

Size göre kimler, hangi siteler ifade özgürlüğü ya da internette özgürlük konularını en iyi şekilde ele alıyor? İnternetteki kişisel kahramanınız kim? Her türlü öneri memnuniyetle karşılanacaktır.

Bobs 2016, 4 Şubat’ta başlıyor


thebobs16_milestoneposting_600x240px_Tu¦êrkisch

4 Şubat-3 Mart 2016 tarihleri arasında Bobs 2016 için aday önerilerinizi gönderebilirsiniz.

Önerilen internet siteleri yarışma kapsamındaki şu 14 dilden birinde olmalı: Türkçe, Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Ukraynaca.

Bobs 2016’da 14 yarışma dilinin her birinden sitelerin yarıştığı 4 kategori bulunuyor. Her kategorinin iki kazananı olacak. Bunlardan biri bağımsız ve uluslararası jüri tarafından belirlenecek. Kullanıcı oylarıyla kazananlar ise internet oylaması ile seçilecek. Tüm dilleri kapsayan dört kategori şöyle:

  • Sosyal Değişim
  • İyilik için Teknoloji
  • Sanat ve Kültür
  • Yurttaş Gazeteciliği

Ayrıca her yarışma dilinde ek olarak bir de Kullanıcı Ödülü yer alacak ve burada sadece aynı dillerdeki siteler yarışacak.

Deutsche Welle aynı zamanda 2016 yılında Bobs yarışması kapsamında özel İfade Özgürlüğü Ödülü de verecek. Kazanan Deutsche Welle yönetimince belirlenecek.

2016 yılının kazananları mayıs ayı başında Berlin’de kamuoyuna duyurulacak. Jüri ve İfade Özgürlüğü Ödülü’nün kazananları, ödüllerini 14 Haziran’da Bonn’da düzenlenecek Deutsche Welle Global Medya Forumu’nda alacak.

Bobs 2015 Ödül Töreni


Bobs 2015 ödül töreninin tamamını linkte izleyebilirsiniz. Tüm katılımcılara ve kazananlara teeşkkür ediyoruz.

Bobs’ta ödüller verildi


pv_2015

DW’nin düzenlediği dünyanın en büyük uluslararası online aktivizm yarışması Bobs’da jüri ödülleri Global Medya Forumu kapsamında Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen ödül töreninde sahiplerine takdim edildi. Bu yıl 11’incisi düzenlenen Bobs yarışmasında aralarında Türkçe’nin de bulunduğu 14 dildeki içeriklerin yarıştığı üç ana kategorideki jüri ödülü sahipleri 3 Mayıs tarihinde açıklanmıştı.

Sosyal Değişim kategorisinde ödül bu sene Bangladeş’ten “Mukto Mona” adlı siteye verildi. Blog, blogger Avijit Roy’un şubat ayında radikal dinciler tarafından öldürülmesinin ardından eşi Rafida Ahmed tarafından sürdürülüyor.

Ödül törenine katılan Ahmed, “Blogu takip edenler bize cesaret veriyor” şeklinde konuştu. Eşiyle bloğuna başlamasından bir yıl sonra tanıştıklarını kaydeden Ahmed, eşinin hayatta olsaydı ödül hakkında ne düşüneceği şeklindeki soruya “Vaktimizin çoğunu bloğu hakkında konuşarak geçiriyorduk. Onun çocuğu gibiydi. Eminim çok mutlu olurdu” dedi.

Ahmed ödül töreni öncesi düzenlenen basın toplantısında da “Bu ödülü eşim ve Mukto Mona moderatörleri adına alıyorum. Bu ödül blogerların ilerlemeleri, yola devam etmeleri konusunda onları teşvik edecektir” ifadelerini kullandı.

Bangladeş’te son dönemde öldürülenin sadece eşi Roy olmadığını diğer bloggerların da öldürüldüğünü kaydeden Rafida Ahmed, radikal dincilerin nefret listesinde yer alan 84 bloggerdan 9’unun öldürüldüğünü söyledi. Rafida Ahmed, Bobs ödülünün Bangladeşli yetkililere daha fazla önlem almaları için bir sinyal olmasını umut ettiğini ancak çok da emin olamadığını kaydetti.

Gizlilik & Güvenlik kategorisi

Gizlilik&Güvenlik kategorisinde ödülün sahibi İspanyolca yayın yapan “Rancho Electronico” adlı site oldu. Site, güvenlik ve özgür ve açık internet konularında kullanıcıları bilgilendiriyor ve bu konuya ilgi duyanları bir araya getiriyor.

Siteyi temsilen Meksika’dan ödül törenine katılan Ruben Omar Valencia Perez, “Bizi bastıran bir ülkede, insanların ortadan kaybolduğu Meksika’da hayatta olmak bizim zorluğumuz” ifadelerini kullandı. Perez, “Bizler kendi güvenlik araçlarımızı oluşturuyoruz. İfade özgürlüğü yok. Hayatınız garanti altında değil” şeklinde konuştu.

Perez, ödülden dolayı memnun olduğunu söyledi.

“Küçük mülteci çocuğun serüveni”

Bobs’ta bu yıl Sanat&Medya kategorisinin kazananı “Zaytoun, the little refugee” adına ödülü Suriye’den Almanya’ya gelen Mohamed Tayeb aldı.

Tayeb, Bobs ödülünün acı çeken, yerlerinden olmuş insanların tanınması anlamına geldiğini, onlara görünürlük sağladığını söyledi.

Arapça dilinde yayın yapan “Zaytoun, the little refugee” adlı site Suriye’deki küçük bir Filistinli mülteci çocuğun serüvenini içeren video oyunuyla Filistin ve Suriyelilerin durumunun anlaşılması amaçlıyor.

İfade Özgürlüğü Ödülü

Suudi Arabistan’da tutuklu bulunan blog yazarı Raif Bedevi, bu yıl Deutsche Welle’nin Bobs yarışması kapsamında verilen İfade Özgürlüğü Ödülüne layık görüldü. İfade Özgürlüğü Ödülü’nün kazananı şubat ayında açıklanmıştı.

Bedevi’nin Kanada’da yaşayan eşi Ensaf Haydar törende yayınlanan bir video mesajda, “Raif’in davasını unutmayın. Onun ve çocuklarının kaderi sizin elinizde” şeklinde konuştu. Haydar, “Umarım Raif bizimle, ailesiyle birlikte olabilir. Tüm umudum bu” dedi.

Ensaf Haydar ayrıca, “Ben bir insan hakları aktivisti değilim. Eşimle ve çocuklarımla normal bir yaşam sürmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

31 yaşındaki blog yazarı, 2014 Mayıs ayında bin kırbaç, 10 yıl hapis ve ağır para cezasına çarptırılmıştı. Bedevi, 9 Ocak’ta ilk kez halk önünde kırbaçlandı.

Ödül töreninde konuşan DW Genel Müdürü Peter Limbourg, “Bu ödülü vermekten dolayı çok mutluyuz. O bir cesaret örneği. Daha da önemlisi Raif Bedevi’nin kaderi hakkında haberler yazmaya devam edeceğiz. Dünyanın her köşesinde ifade özgürlüğü için mücadele eden insanları desteklemeliyiz” şeklinde konuştu.

Limbourg ayrıca, “Raif Bedevi’nin hapishaneden çıkmasını umut edelim ve bunun için çalışalım. O ve ifade özgürlüğü için mücadele edenler hapishanede olmamalı” dedi.

Deutsche Welle tarafından 2004 yılında başlatılan Bobs-En İyi Online Aktivizm projesi, internette düşünce özgürlüğünü geliştirmek ve sansürsüz ortamda açık ve serbest düşünce alışverişini teşvik amacını taşıyor.

Ödül töreninden daha fazla fotoğraf için tıklayın!