İçeriğe git


Bobs’ta kazananlar belli oldu


03-Gewinner-stehen-fest-Milestoneposting_600x240px

Jüri üyeleri, Berlin’de düzenlenen oturumda yarışma kapsamındaki tüm dilleri içeren üç kategoride kazananı belirledi. Uzun tartışmalar sonrası Meksika, Bangladeş ve Suriye ile Filistin’den üç proje seçildi:

– Sosyal Değişim: Mukto Mona

– Gizlilik & Güvenlik: Rancho Electronico

– Sanat & Medya: Zaytoun, the little refugee

Sosyal Değişim

Kazanan Bangladeş dilinde yayın yapan “Mukto Mona” adlı site oldu. Blog yazarı Rafida Bonya Ahmed, eşi Avijit Roy’un radikal dinciler tarafından öldürülmesinin ardından onun blogunu devam ettirdi. Blogda (http://blog.mukto-mona.com) laiklik ve bilim üzerine yazılar yer alıyor. Roy, son dönemde ülkede öldürülen 8 blog yazarından biri.

Bangladeşli jüri üyesi Shahidul Alam, bloga verilen ödülün cesur ve risk alan blog yazarlarına dikkat çektiğini söyledi.

Bu kategoride, eğitim, eşitlik, sağlık ya da çevre gibi alanlarda toplumsal değişimi desteklemek için dijital olanakları kullanan bir proje ödüle layık görülüyor.

Gizlilik & Güvenlik

Kazanan İspanyol dilinde “Rancho Electronico” adlı site oldu. Site (http://ranchoelectronico.org) güvenlik ve özgür ve açık internet konularında kullanıcıları bilgilendiriyor ve bu konuya ilgi duyanları bir araya getiriyor.

Jüri üyesi Renata Avila, platformun amacının dijital boşluğu kapatmak ve insanlara ulaşmak olduğunu belirtti.

Yazılım çözümleri sunan veya kullanıcıları, uygulamalar ya da kapsamlı açıklamalarla verilerini nasıl koruyacakları konusunda yardımcı olan internet siteleri aracılığıyla bilgilendirenler ödüllendiriliyor. Sansürle başa çıkmada yardımcı araçlar da bu kategoride ödül alabiliyor.

Sanat & Medya

Kategorinin bu yılki kazananı Arapça dilinde yayın yapan “Zaytoun, the little refugee” adlı site oldu. Zaytoun’da (https://zaytounthelittlerefugee.wordpress.com) Suriye’deki küçük bir Filistinli mülteci çocuğun serüvenini içeren video oyununda Filistinli ve Suriyelilerin durumunun anlaşılması amaçlanıyor.

Jüri üyesi Leila Nachawati, “Suriye’de yüzyılımızın en büyük insani felaketlerinden biri yaşanıyor. Bu, Filistinliler için iki belki de üç katı geçerli. Zaytoun, bu ilişkiyi gözler önüne seriyor. Suriye hakkında çok şey duyuyoruz ancak orada etkilenen insanlardan çok az şey işitiyoruz. Ödül, bu insanlarun unutulmadığına yönelik bir işaret” dedi.

Bu kategoride, toplumsal konuları sanatsal açıdan yorumlamak için, dijital iletişim araçlarını kullanan sanat ve kültür içerikli projeler ödüllendirilecektir. Ayrıca medya alanında yenilikçi bir yaklaşım sergileyen projeler de ödül alabiliyor.

“Aday gösterilmek bile önemli”

Uluslararası jüri arasında yer alan Bilgi Üniversitesi öğretim görevlilerinden Yrd. Doç. Dr. Erkan Saka, “Alanındaki en büyük çaplı yarışmadan biri olan The Bobs’ta çok sayıda dilden proje yarışıyor. Küresel düzeyde dijital zenginliği izlemek açısından yarışma takip edilmelidir. Uluslararası jürinin oylaması her zaman tamamen rasyonel nedenlere dayanmayabilir. Bazen acil gündem konularını işleyen projelerin öne çıkabildiğini görüyoruz. Ancak samimiyetle bu yarışmada aday gösterilmenin bile önemli olduğunu düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

Türkçe’de halkın seçiminin galibi

Jüri ödüllerine paralel olarak, internet kullanıcıları oylamayla 14 dil kategorisinde kazananı belirledi. Toplamda yaklaşık 30 bin oy kullanıldı.

Türkçe’de Halkın Seçimi kategorisinde kazanan 466 oyla 5 Harfliler (www.5harfliler.com) adlı site oldu. 5 Harfliler, kadın hakları konusunda haber ve yazılara yer veren bir site. Kadın yaşamı ve kadın hakları mücadelesine ilişkin her türlü içeriğe yer veriliyor. Özellikle sosyal medya kullanıcıları arasında büyük bir popülariteye sahip ve bazı haberleri yazılı basına da yansıyor.

Diğer dillerde kazananları görmek için tıklayın!

Deutsche Welle İfade Özgürlüğü Ödülü

Raif Bedevi, şubat ayı sonunda Deutsche Welle İfade Özgürlüğü Ödülü’ne layık görüldü. 31 yaşındaki blog yazarı, 2014 mayıs ayında bin kırbaç, 10 yıl hapis ve ağır para cezasına çarptırılmıştı. Deutsche Welle Genel Müdürü Peter Limbourg, bu karara Bedevi’nin insan hakları ve ifade özgürlüğü konusundaki çabalarını gerekçe gösterdi.

Ödüller Global Medya Forumu’nda verilecek

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, bu yıl ‘En İyi Online Aktivizm’ yarışması ‘Bobs’u 11’inci kez düzenledi.

14 jüri üyesi, 112 aday arasından kazananları belirledi. Bu yıl tüm dünyadan 4 bin 800’ün üzerinde aday önerisi geldi. Üç jüri kategorisi ve DW İfade Özgürlüğü Ödüllerinin kazananları, 23 Haziran’da Bonn’da Global Medya Forumu kapsamında düzenlenecek törende ödüllerini alacak.

 

Oylama 3 Mayıs’ta sona eriyor


Bobs 2015’te oylama 3 Mayıs Avrupa saatiyle 09:00’a kadar devam edecek. Bu tarihe kadar Halkın Seçimi bölümündeki 14 dil kategorisinde kazananları belirleyebilirsiniz.

Hile yapanların şansı yok

Şu ana kadarki oylama sürecinde, bazı geçersiz oylar tespit edildi ve bu oylar geri alındı. Verilen her oyun ardından hemen geçerliliğinin kontrol edildiğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Oylar bir kaç dakika içinde kontrol edilip, sayfaya yansıtılıyor. Daha fazla bilgiyi Kurallar bölümünde bulabilirsiniz.

Jürinin kazananı belirleyeceği 3 kategori

Sosyal Değişim, Gizlilik&Güvenlik ve Sanat&Medya kategorilerinde kazananları mayıs ayı başında jüri belirleyecek. Bu kategorilerin kazananları Deutsche Welle Global Medya Forumu (22-24 Haziran) kapsamında Bonn’da düzenlenecek törende ödüllerini alacak.

Oy vermek için izlenecek yol


Oy verebilmek için önce “Adaylar 2015” bölümünü seçin. “Kategori seç” bölümünde karşınıza 17 kategori çıkacak. Ancak internet oylamasına sadece “Halkın Seçimi” ile bitenler dâhil. Türkçe sitelere oy verebilmek için “Türkçe’de Halkın Seçimi”’ni tıklayıp açılan sayfada adaylara ulaşabilirsiniz. Oy vermeden önce sağ üst köşede bulunan Facebook, Twitter, OpenID ya da VKontakte üzerinden giriş yapmanız gerekiyor.

Sosyal Değişim, Gizlilik&Güvenlik ve Sanat&Medya kategorilerinde halk oylaması yok, bu kategorilerde kazananları jüri belirleyecek.

2015 yılı oylaması başladı!


Buzzer-Bobs-2015_Milestoneposting_600x240px

14 farklı dilden 70 finalist, Bobs 2015 için yarışmaya hazır. 3 Mayıs’a kadar oylarınızla 14 dil kategorisinde Halkın Tercihi Ödüllerinin kazananlarını belirleyebilirsiniz.

Adaylar, tüm dünyadan 4 bin 800’ün üzerinde öneri arasından seçildi. Uluslararası jüri, tüm kategorilerde finalistleri belirleyebilmek için büyük çaba gösterdi.

Oylama kuralları çok kolay: Her kategoride 24 saat içinde bir kez oy kullanabilirsiniz. En çok oyu alan aday halk ödülünü kazanıyor.

Tüm dilleri kapsayan üç kategoriyi ise jüri, mayıs ayında Berlin’de düzenlenecek oturumda belirleyecek. Üç kategorinin kazananları, 23 Haziran’da Bonn’da Global Medya Forumu kapsamında düzenlenecek törende ödüllerini alacak.