İçeriğe git


İşte Bobs’da kazananlar…


02-Bobs-2014_Congrats!_posting_600x240px 2Bobs uluslararası jürisi iki günlük oturum ve heyecanlı tartışmaların ardından tüm dilleri kapsayan altı ana kategorideki kazananları belirledi.

Dünyanın dört bir yanından internet kullanıcıları dört haftalık süreçte 154 finalist için toplam 70 binin üzerinde oy kullandı. Oylama sona erdi ve kazananlar belli oldu. İşte altı ana kategoride jüri ödüllerini kazananlar:

En İyi Blog

En İyi Blog kategorisinde ipi göğüsleyen, bu yıl Mısırlı fotoblogcu Mosa’ab Elshamy oldu. Kahireli Mosa’ab Elshamy, Kahire’deki güncel gelişmeleri, aynı zamanda Mısır kültürü ve günlük yaşamını yansıtan etkileyici fotoğrafları ile ödüle layık görüldü. Şu sıralar fotoğraf makinesiyle underground Mahraganat müzisyenlerine eşlik eden Mosa’ab Elshamy‘nin Mısır devrimi sırasında çektiği bir fotoğraf 2013 yılında Amerikan Time dergisi tarafından yılın en iyi on fotoğrafı arasında gösterilmişti. Bobs jürisi ödül gerekçesinde Elshamy’nin Mısır toplumundaki uçurumu etkileyici bir şekilde yansıttığını belirterek, giderek sertleşen bir ortamda ifade gücü yüksek fotoğraflarıyla dikkat çektiğini kaydetti.

En İyi Sosyal Aktivizm

“Visualizing Palastine” (Filistin’i görselleştirmek) adlı internet sitesi, En İyi Sosyal Aktivizm kategorisinde ödüle layık görüldü. Filistin bölgelerindeki durumun grafikler yoluyla gözler önüne serildiği sayfada sadece Yahudi yerleşimleri gibi tartışmalı konular değil, aynı zamanda çevre, tıbbi hizmetler, eğitim gibi konular da yer buluyor. İngilizce içerikleri temsilen jüride yer alan Trinidad-Tobago’lu Georgia Popplewell, Visualising Palestine sitesinin son derece duygu yüklü bir şekilde tartışılan karmaşık bir konuyu anlaşılması daha kolay bir düzleme çektiğini ve gözler önüne serdiğini kaydetti.

En Yaratıcı ve Özgün

Bu kategoride Çinli bir ‘dil sanatçısı‘ en yaratıcı proje olarak jürinin seçimi oldu. Gerçek ismini güvenlik endişesi nedeniyle açıklamak istemeyen sanatçı, Çin mikroblogu Weibo’da weicombo hesabı üzerinden güncel gelişmeleri tek bir harfle yorumluyor. Çin alfabesinin özelliklerini son derece yaratıcı bir şekilde kullanan sanatçı, harflerdeki çok küçük değişikliklerle büyük anlam farkları yaratıp ironi ve hiciv yüklü mesajlara dönüştürüyor. Çince içeriklerden sorumlu jüri üyesi Tienchi Martin-Liao, bilmece ve kelime oyunlarının Çin’de köklü bir gelenek olduğuna dikkat çekerek, „Weicombo, Çin’deki sansürü atlatmak için son derece yaratıcı ve zeki bir yol buldu. Onun kelime oyunları sadece siyasi değil, aynı zamanda esprili ve bu nedenle seviliyor“ diye konuştu.

Global Medya Forumu Ödülü

Deutsche Welle’nin bu yıl 30 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında düzenlediği Global Medya Forumu’nun bu yılki ana teması ‘Enformasyondan katılıma‘ başlığını taşıyor. Bobs’un Global Medya Forumu özel ödülünün bu yılki teması da aynı. Bobs jürisi bu kategoride Hindistan’dan ilginç bir projeyi ödüle layık gördü. Bir taşra bölgesinde altı diyalektte çıkarılan haftalık gazete “Khabar Lahariya” tamamen kadın gazetecilerin ürünü. Çoğu okuma yazmayı sonradan öğrenmiş olan bu kadın aktivistler gazetenin hem üretimini hem dağıtımını üstleniyor ve yazdıkları içeriklerle ağırlıklı olarak ülkenin kuzey ve doğusunda internet erişiminin neredeyse hiç bulunmadığı köy halkına hitap ederek buralardaki en önemli bilgi kaynağı işlevini görüyor. Hintli jüri üyesi ve blog yazarı Rohini Lakshané, “Bu gazete, bir demokrasinin işleyişinin bilgi erişimine bağlı olduğunun ve bunun herkes için geçerli olduğunun parıldayan bir örneği“ diye konuştu.

En İyi İnovasyon

Bangladeş‘ten “BanglaBraille” bu kategoride ödülün sahibi oldu. Okul kitaplarını dijitalleştirerek kör alfabesi Braille’ye çevirip basan proje, aynı zamanda internet sitesinde müfredatta yer alan derslerin ses dosyalarına da yer veriyor. Bir milyonu aşkın kişinin görme engelli olduğu Bangladeş’te okul çağındaki 50 bini aşkın çocuk malzeme eksikliği nedeniyle okula devam edemiyor. Gönüllülerden bir ağ oluşturan “BanglaBraille” kitapların çözümlenmesi ve bağışlar yoluyla bu eksikliği gidermeye çalışıyor. Bobs uluslararası jürisinin Bangladeşli üyesi Shahidul Alam, “BanglaBraille Bangladeş’teki pek çok öğrencinin hayatını temelden değiştirdi ve resmi makamların kabul edilemeyecek şekilde ihmal ettiği bir sorun konusunda mücadele veriyor“ diye konuştu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Ödülü

Sınır Tanımayan Gazeteciler özel ödülünün sahibi bu yıl Ukrayna‘dan “YanukovychLeaks” portalı oldu. Devrik devlet başkanı Viktor Yanukoviç’in ülkeden kaçışının ardından villasının yakınındaki bir gölde bulunan belgeler, Ukraynalı bir grup aktivist tarafından toplanıp analiz ediliyor.”YanukovychLeaks” bu belge yığınını araştırarak sınıflandırmayı ve kamuoyuna sunmayı hedefliyor. Bobs‘da Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nü temsil eden jüri üyesi Christian Mihr, özellikle de mevcut kriz döneminde eleştirel gazetecilerin desteklenmesinin önemine dikkat çekerek, “Tehlikelere rağmen bu yolda ilerlemeye devam etmeleri için onları teşvik etmeliyiz“ diye konuştu.

‘Halkın Tercihi‘ Yüksekova

Bobs’da altı ana kategorideki jüri ödüllerinin yanında sadece Türkçe içeriklerin yarıştığı “Halkın Tercihi“ kategorisinde de sonuçlar belirlendi. İnternet kullanıcılarının oylarıyla belirlenen bu kategoride kazanan, geçen yıl gibi bu yıl da “Yüksekova Haber“ oldu.

Tüm kazananları kutluyoruz. Jüri ödülü sahipleri Bonn kentinde düzenlenecek Deutsche Welle Global Media Forum çerçevesinde 30 Haziran 2014 tarihinde Almanya’nın Bonn kentine davet edilecek ve burada düzenlenecek törenle ödülleri kendilerine takdim edilecek.

 

Oylamaya devam!


Bobs 2014’te oylama süreci 7 Mayıs’a kadar devam ediyor. Bu yıl da kullanacağınız oylarla yirmi kategoride en iyileri belirlemeye yardımcı olun.

Hileye geçit yok!

Oylamanın şu ana kadarki aşamasında büyük miktarda geçersiz oy kullanıldığını saptadık ve kurallara uygun olmadan verilen bu oyları toplamdan düştük. Bu nedenle bazı kategorilerde sıralamalar değişmiş oldu. Kullanılan her oyun geçerlilik ölçütlerine göre kontrol edildiğine dikkatinizi çekmek isteriz. Yarışma kurallarına göre her kategoride 24 saatte sadece 1 oy kullanılabilir. Ayrıntılı bilgilere Kurallar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Geri sayım

Altı ana kategorideki her aday sadece halk oylarıyla belirlenen kullanıcı ödülünü değil, aynı zamanda jüri ödülünü de kazanma imkanına sahip. Jüri ödülleri, halk oylamasının sonucundan tamamen bağımsız olarak Bobs’un 15 üyeli uluslararası jürisi tarafından Mayıs ayı başında belirlenecek.

Jüri ödüllerini kazananlar, 30 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Deutsche Welle Global Media Forum çerçevesinde yapılacak ödül törenine davet edilecek.

Tüm adaylara bol şans diliyoruz!

Oylama başladı!


Bobs-2014_Milestoneposting_VoteNow_600x240pxŞimdi top sizde! Bobs-Best of Online Activism yarışmasında bu yılki finalistler belirlendi. Bobs’un uluslararası jürisi 14 dilden 154 finalist seçti. 7 Mayıs’a kadar vereceğiniz oylarla kullanıcı ödüllerinin sahiplerini siz belirleyeceksiniz.

Jüri üyelerimize buradan bir kez daha teşekkürler. Bizim gibi onlar da sizlerden gelen birbirinden yaratıcı ve etkileyici 3 bini aşkın aday arasından finalistleri belirlemede zorlu bir süreci geride bıraktı.

Aktivizm dünyasında yolculuk

Birinci Dünya Savaşı’nı duymayanınız yoktur. Savaşın yüzüncü yılında bir Fransız aday savaşı örgü kuklalarla anlatan blogu “First Wool War“ ile “En Yaratıcı ve Özgün“ kategorisinde finalistler arasında yer alıyor. Edward Snowden’ın yakın arkadaşı Glen Greenwald’un sitesi The Intercept, sansüre karşı çalışan Lantern de diğer kategorilerde öne çıkan finalistler arasında.

Bobs’da oy kullanmanız için 14 dili bilmeniz gerekmiyor. Sizin için altı ana kategorideki tüm finalistleri tanıtan Türkçe açıklamalar hazırladık. Tüm dillerin halk oylamasına katılacak adayları ile ilgili metinleri ise İngilizce takip edebilirsiniz. Bobs sizi internet aktivizminde küçük bir dünya seyahatine davet ediyor.

7 Mayıs’a kadar oy verin!

Oylama kuralları oldukça basit. 7 Mayıs’a kadar her bir kategoride 24 saat içinde sadece bir oy kullanabilirsiniz. Halk oylamasında en fazla oyu alan aday kazanır. Ayrıntılı bilgiyi “Kurallar” başlığı altında bulabilirsiniz..

Bobs’un tüm kategorilerinde kazananlar 7 Mayıs’ta açıklanacak. Jüri ödülü sahipleri Deutsche Welle’nin davetiyle Bonn kentinde düzenlenen Deutsche Welle Global Media Forum’a katılacak ve burada 30 Haziran tarihinde düzenlenecek törenle ödülüne kavuşacak.

Tüm finalistlere oylamada bol şans diliyoruz.

Oylama 2 Nisan’da başlıyor!


Bobs-2014_Milestoneposting_VotingStarts_600x240pxBobs 2014’te aday gösterme süreci sona erdi. Gönderdiğiniz aday önerileri için teşekkürler. Bu yıl sizlerden bize üç binin üzerinde aday önerisi ulaştı.

Şimdi top jüri üyelerinde.  Uluslararası jüri tüm aday önerilerinizi inceleyip değerlendirecek ve tüm yarışma kategorilerindeki adayları belirleyecek.

7 Mayıs’a kadar oy verin!

2 Nisan 2014’ten itibaren tüm kategorilerdeki adayları Bobs sayfasında görebilir ve 7 Mayıs’a kadar oyunuzu kullanabilirsiniz. Kendi ana diliniz dışındaki dillerde de ilham verici ilginç proje ve fikirler bulabilirsiniz. Tüm dillerdeki adayların İngilizce açıklaması Bobs sayfasında yer alacak.

7 Mayıs’a kadar kullanabileceğiniz oylarla favorilerinizin kazanma şansını artırıp halk oylaması kazananlarının belirlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Jüri ödülleri

Bobs’un uluslararası jürisi 4-5 Mayıs tarihlerinde Berlin’de bir araya gelerek jüri ödülü kazananlarını belirleyecek. Jüri ödülleri sadece tüm yarışma dillerini kapsayan altı ana kategoride veriliyor. Jüri Berlin’deki iki günlük oturumda adayları mercek altına alarak çoğunluk oyuyla kazananları belirleyecek.

2 Nisan’dan itibaren oylarınızı bekliyoruz!