İçeriğe git


Oylamaya devam!


Bobs 2014’te oylama süreci 7 Mayıs’a kadar devam ediyor. Bu yıl da kullanacağınız oylarla yirmi kategoride en iyileri belirlemeye yardımcı olun.

Hileye geçit yok!

Oylamanın şu ana kadarki aşamasında büyük miktarda geçersiz oy kullanıldığını saptadık ve kurallara uygun olmadan verilen bu oyları toplamdan düştük. Bu nedenle bazı kategorilerde sıralamalar değişmiş oldu. Kullanılan her oyun geçerlilik ölçütlerine göre kontrol edildiğine dikkatinizi çekmek isteriz. Yarışma kurallarına göre her kategoride 24 saatte sadece 1 oy kullanılabilir. Ayrıntılı bilgilere Kurallar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Geri sayım

Altı ana kategorideki her aday sadece halk oylarıyla belirlenen kullanıcı ödülünü değil, aynı zamanda jüri ödülünü de kazanma imkanına sahip. Jüri ödülleri, halk oylamasının sonucundan tamamen bağımsız olarak Bobs’un 15 üyeli uluslararası jürisi tarafından Mayıs ayı başında belirlenecek.

Jüri ödüllerini kazananlar, 30 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Deutsche Welle Global Media Forum çerçevesinde yapılacak ödül törenine davet edilecek.

Tüm adaylara bol şans diliyoruz!

Oylama başladı!


Bobs-2014_Milestoneposting_VoteNow_600x240pxŞimdi top sizde! Bobs-Best of Online Activism yarışmasında bu yılki finalistler belirlendi. Bobs’un uluslararası jürisi 14 dilden 154 finalist seçti. 7 Mayıs’a kadar vereceğiniz oylarla kullanıcı ödüllerinin sahiplerini siz belirleyeceksiniz.

Jüri üyelerimize buradan bir kez daha teşekkürler. Bizim gibi onlar da sizlerden gelen birbirinden yaratıcı ve etkileyici 3 bini aşkın aday arasından finalistleri belirlemede zorlu bir süreci geride bıraktı.

Aktivizm dünyasında yolculuk

Birinci Dünya Savaşı’nı duymayanınız yoktur. Savaşın yüzüncü yılında bir Fransız aday savaşı örgü kuklalarla anlatan blogu “First Wool War“ ile “En Yaratıcı ve Özgün“ kategorisinde finalistler arasında yer alıyor. Edward Snowden’ın yakın arkadaşı Glen Greenwald’un sitesi The Intercept, sansüre karşı çalışan Lantern de diğer kategorilerde öne çıkan finalistler arasında.

Bobs’da oy kullanmanız için 14 dili bilmeniz gerekmiyor. Sizin için altı ana kategorideki tüm finalistleri tanıtan Türkçe açıklamalar hazırladık. Tüm dillerin halk oylamasına katılacak adayları ile ilgili metinleri ise İngilizce takip edebilirsiniz. Bobs sizi internet aktivizminde küçük bir dünya seyahatine davet ediyor.

7 Mayıs’a kadar oy verin!

Oylama kuralları oldukça basit. 7 Mayıs’a kadar her bir kategoride 24 saat içinde sadece bir oy kullanabilirsiniz. Halk oylamasında en fazla oyu alan aday kazanır. Ayrıntılı bilgiyi “Kurallar” başlığı altında bulabilirsiniz..

Bobs’un tüm kategorilerinde kazananlar 7 Mayıs’ta açıklanacak. Jüri ödülü sahipleri Deutsche Welle’nin davetiyle Bonn kentinde düzenlenen Deutsche Welle Global Media Forum’a katılacak ve burada 30 Haziran tarihinde düzenlenecek törenle ödülüne kavuşacak.

Tüm finalistlere oylamada bol şans diliyoruz.

Oylama 2 Nisan’da başlıyor!


Bobs-2014_Milestoneposting_VotingStarts_600x240pxBobs 2014’te aday gösterme süreci sona erdi. Gönderdiğiniz aday önerileri için teşekkürler. Bu yıl sizlerden bize üç binin üzerinde aday önerisi ulaştı.

Şimdi top jüri üyelerinde.  Uluslararası jüri tüm aday önerilerinizi inceleyip değerlendirecek ve tüm yarışma kategorilerindeki adayları belirleyecek.

7 Mayıs’a kadar oy verin!

2 Nisan 2014’ten itibaren tüm kategorilerdeki adayları Bobs sayfasında görebilir ve 7 Mayıs’a kadar oyunuzu kullanabilirsiniz. Kendi ana diliniz dışındaki dillerde de ilham verici ilginç proje ve fikirler bulabilirsiniz. Tüm dillerdeki adayların İngilizce açıklaması Bobs sayfasında yer alacak.

7 Mayıs’a kadar kullanabileceğiniz oylarla favorilerinizin kazanma şansını artırıp halk oylaması kazananlarının belirlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Jüri ödülleri

Bobs’un uluslararası jürisi 4-5 Mayıs tarihlerinde Berlin’de bir araya gelerek jüri ödülü kazananlarını belirleyecek. Jüri ödülleri sadece tüm yarışma dillerini kapsayan altı ana kategoride veriliyor. Jüri Berlin’deki iki günlük oturumda adayları mercek altına alarak çoğunluk oyuyla kazananları belirleyecek.

2 Nisan’dan itibaren oylarınızı bekliyoruz!

 

Bobs 2014 başladı!


Bobs-2014_Milestoneposting_submitNow_600x240pxDünyanın en büyük uluslararası sosyal medya yarışması Bobs’da bu yıl 10’uncu kez düğmeye birlikte basıyoruz. İçeriklerinizi bizimle ve dünyayla paylaşın, adaylarınızı bize iletin. 5 Mart’a kadarki bir aylık dönemde Bobs’a dahil 14 dildeki içerikler aday gösterilebilecek. Bu diller Türkçe, Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Ukraynaca.

Bobs’un onuncu yılı

Bobs onuncu yılında da internette düşünce özgürlüğü, insan hakları ve sivil toplum alanındaki angajmanı ile dikkat çeken kişi ve projeleri ödüllendiriyor. Aday gösterilecek internet sitelerine serbestçe ulaşılabilmesi, yani şifre gibi engellemelerin bulunmaması gerekiyor. Hemen tüm kategorilerde tüm formatlarda aday gösterebilirsiniz.  Facebook sayfaları, internet siteleri, bloglar, mikrobloglar, Youtube kanalları, podcast’ler… Yaratıcılığınızı sınırsız bir şekilde ortaya koyabilirsiniz. Tabii tek istisna, sadece blogların yarışabildiği ‘En İyi Blog’ kategorisi. Katılım şartları ile ilgili diğer tüm bilgilere Kurallar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Uluslararası jüri

5 Mart’a kadar göstereceğiniz adaylar uluslararası jüri üyelerine iletilecek ve her dilden sorumlu jüri üyesi o dildeki içerikler arasından finalistleri belirleyecek. Uluslararası jürinin bu yılki Türk üyesi Erkan Saka.  Bobs jürisine bu yıl katılan yeni üyeler, Erkan Saka’nın yanı sıra Brezilya’dan Alexandre Youssef, Ukrayna’dan Viktoria Siumar, Hindistan’dan Rohini Lakshané, Guatemala’dan Renata Avila, Endonezya’dan Alissa Vahit ve  Kamerun’dan Florian Ngimbis. Jüri üyeleri ve yarışmanın yol haritasıyla  ilgili ayrıntılı bilgilere Bobs sayfasındaki ilgili bölümlerden ulaşabilirsiniz.

Ve final…

Jüri ödülleri ve halk oylamasıyla belirlenen kullanıcı ödüllerini kazananlar 7 Mayıs’ta açıklanacak. Jüri Ödülü sahipleri Deutsche Welle tarafından 30 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında Bonn kentinde düzenlenecek Global Media Forum ’a davet edilecek ve burada düzenlenecek törenle ödüllerine kavuşacak. Bobs’un bu yılki hashtag’i #thebobs14. Görüşlerinizi bizimle Facebook ya da Twitter üzerinden de paylaşabilirsiniz.

Katılımızı ve aday önerilerinizi heyecanla bekliyoruz…