İçeriğe git


Oylama başladı!


Bobs-2014_Milestoneposting_VoteNow_600x240pxŞimdi top sizde! Bobs-Best of Online Activism yarışmasında bu yılki finalistler belirlendi. Bobs’un uluslararası jürisi 14 dilden 154 finalist seçti. 7 Mayıs’a kadar vereceğiniz oylarla kullanıcı ödüllerinin sahiplerini siz belirleyeceksiniz.

Jüri üyelerimize buradan bir kez daha teşekkürler. Bizim gibi onlar da sizlerden gelen birbirinden yaratıcı ve etkileyici 3 bini aşkın aday arasından finalistleri belirlemede zorlu bir süreci geride bıraktı.

Aktivizm dünyasında yolculuk

Birinci Dünya Savaşı’nı duymayanınız yoktur. Savaşın yüzüncü yılında bir Fransız aday savaşı örgü kuklalarla anlatan blogu “First Wool War“ ile “En Yaratıcı ve Özgün“ kategorisinde finalistler arasında yer alıyor. Edward Snowden’ın yakın arkadaşı Glen Greenwald’un sitesi The Intercept, sansüre karşı çalışan Lantern de diğer kategorilerde öne çıkan finalistler arasında.

Bobs’da oy kullanmanız için 14 dili bilmeniz gerekmiyor. Sizin için altı ana kategorideki tüm finalistleri tanıtan Türkçe açıklamalar hazırladık. Tüm dillerin halk oylamasına katılacak adayları ile ilgili metinleri ise İngilizce takip edebilirsiniz. Bobs sizi internet aktivizminde küçük bir dünya seyahatine davet ediyor.

7 Mayıs’a kadar oy verin!

Oylama kuralları oldukça basit. 7 Mayıs’a kadar her bir kategoride 24 saat içinde sadece bir oy kullanabilirsiniz. Halk oylamasında en fazla oyu alan aday kazanır. Ayrıntılı bilgiyi “Kurallar” başlığı altında bulabilirsiniz..

Bobs’un tüm kategorilerinde kazananlar 7 Mayıs’ta açıklanacak. Jüri ödülü sahipleri Deutsche Welle’nin davetiyle Bonn kentinde düzenlenen Deutsche Welle Global Media Forum’a katılacak ve burada 30 Haziran tarihinde düzenlenecek törenle ödülüne kavuşacak.

Tüm finalistlere oylamada bol şans diliyoruz.

Oylama 2 Nisan’da başlıyor!


Bobs-2014_Milestoneposting_VotingStarts_600x240pxBobs 2014’te aday gösterme süreci sona erdi. Gönderdiğiniz aday önerileri için teşekkürler. Bu yıl sizlerden bize üç binin üzerinde aday önerisi ulaştı.

Şimdi top jüri üyelerinde.  Uluslararası jüri tüm aday önerilerinizi inceleyip değerlendirecek ve tüm yarışma kategorilerindeki adayları belirleyecek.

7 Mayıs’a kadar oy verin!

2 Nisan 2014’ten itibaren tüm kategorilerdeki adayları Bobs sayfasında görebilir ve 7 Mayıs’a kadar oyunuzu kullanabilirsiniz. Kendi ana diliniz dışındaki dillerde de ilham verici ilginç proje ve fikirler bulabilirsiniz. Tüm dillerdeki adayların İngilizce açıklaması Bobs sayfasında yer alacak.

7 Mayıs’a kadar kullanabileceğiniz oylarla favorilerinizin kazanma şansını artırıp halk oylaması kazananlarının belirlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Jüri ödülleri

Bobs’un uluslararası jürisi 4-5 Mayıs tarihlerinde Berlin’de bir araya gelerek jüri ödülü kazananlarını belirleyecek. Jüri ödülleri sadece tüm yarışma dillerini kapsayan altı ana kategoride veriliyor. Jüri Berlin’deki iki günlük oturumda adayları mercek altına alarak çoğunluk oyuyla kazananları belirleyecek.

2 Nisan’dan itibaren oylarınızı bekliyoruz!

 

Bobs 2014 başladı!


Bobs-2014_Milestoneposting_submitNow_600x240pxDünyanın en büyük uluslararası sosyal medya yarışması Bobs’da bu yıl 10’uncu kez düğmeye birlikte basıyoruz. İçeriklerinizi bizimle ve dünyayla paylaşın, adaylarınızı bize iletin. 5 Mart’a kadarki bir aylık dönemde Bobs’a dahil 14 dildeki içerikler aday gösterilebilecek. Bu diller Türkçe, Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Ukraynaca.

Bobs’un onuncu yılı

Bobs onuncu yılında da internette düşünce özgürlüğü, insan hakları ve sivil toplum alanındaki angajmanı ile dikkat çeken kişi ve projeleri ödüllendiriyor. Aday gösterilecek internet sitelerine serbestçe ulaşılabilmesi, yani şifre gibi engellemelerin bulunmaması gerekiyor. Hemen tüm kategorilerde tüm formatlarda aday gösterebilirsiniz.  Facebook sayfaları, internet siteleri, bloglar, mikrobloglar, Youtube kanalları, podcast’ler… Yaratıcılığınızı sınırsız bir şekilde ortaya koyabilirsiniz. Tabii tek istisna, sadece blogların yarışabildiği ‘En İyi Blog’ kategorisi. Katılım şartları ile ilgili diğer tüm bilgilere Kurallar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Uluslararası jüri

5 Mart’a kadar göstereceğiniz adaylar uluslararası jüri üyelerine iletilecek ve her dilden sorumlu jüri üyesi o dildeki içerikler arasından finalistleri belirleyecek. Uluslararası jürinin bu yılki Türk üyesi Erkan Saka.  Bobs jürisine bu yıl katılan yeni üyeler, Erkan Saka’nın yanı sıra Brezilya’dan Alexandre Youssef, Ukrayna’dan Viktoria Siumar, Hindistan’dan Rohini Lakshané, Guatemala’dan Renata Avila, Endonezya’dan Alissa Vahit ve  Kamerun’dan Florian Ngimbis. Jüri üyeleri ve yarışmanın yol haritasıyla  ilgili ayrıntılı bilgilere Bobs sayfasındaki ilgili bölümlerden ulaşabilirsiniz.

Ve final…

Jüri ödülleri ve halk oylamasıyla belirlenen kullanıcı ödüllerini kazananlar 7 Mayıs’ta açıklanacak. Jüri Ödülü sahipleri Deutsche Welle tarafından 30 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında Bonn kentinde düzenlenecek Global Media Forum ’a davet edilecek ve burada düzenlenecek törenle ödüllerine kavuşacak. Bobs’un bu yılki hashtag’i #thebobs14. Görüşlerinizi bizimle Facebook ya da Twitter üzerinden de paylaşabilirsiniz.

Katılımızı ve aday önerilerinizi heyecanla bekliyoruz…

Bobs 5 Şubat’ta başlıyor!


_theBOBS_starting_soonBobs 2014 heyecanı başlıyor… Hazır mısınız?

Bobs bu yıl onuncu kez dünyanın en iyilerini arıyor. Geçen yıl Türkçe’nin de ilk kez dahil olduğu Bobs –En İyi Online Aktivizm- yarışması 5 Şubat 2014’te Orta Avrupa Saati ile 12:00’de (TSİ 13:00) başlıyor. Bu tarihten itibaren 14 dilde adaylarınızı bu sayfa üzerinden önermeye başlayabilirsiniz.

Dört haftalık zaman dilimi içinde göndereceğiniz öneriler toplanarak Bobs’un jüri üyelerine iletilecek. Jüri üyeleri her dilden finalisleri belirleyecek.

Bu yılki Türk jüri üyesi Erkan Saka

Bu yıl uluslararası jüriye yeni katılan üyeler Türkiye’den Erkan Saka, Brezilya’dan Alexandre Youssef, Ukrayna’dan Victoria Siumar, Hindistan’dan Rohini Lakshané, Guatemala’dan Renata Avila ve Kamerun’dan Florian Ngimbis.

Bobs’da her dilin, alanında uzman bir jüri üyesi var. Her jüri üyesi, kendi dil bölgesindeki içerikleri temsil ediyor ve Berlin’deki jüri oturumunda kendi dil bölgesinden finalistleri tanıtıyor. Bobs jürisinde 2004 yılından bu yana yer almış jüri üyelerinin twitter adreslerini de içeren listesine ‘Tarihçe’ bölümünden ulaşabilirsiniz. Tarihçe bölümünde ayrıca 2004 yılından bu yana Bobs jüri ve kullanıcı ödüllerini kazananların listesi de yer alıyor.

İnternetin iki yüzü

İnternet, Bobs’un başlangıcından bu yana on yılda büyük değişim yaşadı. İnternetin karanlık yüzünün gücüne ve geldiği boyutlara geçen yıl tanık olmak zorunda kaldık. Hükümetler ve istihbarat servisleri birkaç yıl öncesine kadar akla gelmeyecek gözetleme imkânları geliştirirken internet özgürlüğü giderek daha da önemli hale geldi. İnternetin geriye kalan aydınlık yüzünde demokratik süreç ve kurumların güçlendirilmesi ve düşünce özgürlüğünün korunması için internetin sunduğu olanaklardan yararlanan insan ve projeler arayışı bu nedenle daha da anlam kazandı.

5 Şubat’ta düğmeye basın!

Bu yılki Bobs yarışması 5 Şubat 2014 tarihinde, TSİ 13:00’te başlıyor. 5 Mart tarihine kadar tüm kategorilerde aday önerilerinizi bu sayfadan bildirebilirsiniz. Önerilerinizi heyecanla bekliyoruz!