İçeriğe git


KATEGORİLER


Bobs Ödülleri toplam 18 kategoride dağıtılıyor. Adayların şu dillerden birinde gösterilmesi gerekiyor: Türkçe, Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ya da Ukraynaca.

Yarışmadaki 18 kategorinin dağılımı; tüm dilleri kapsayan dört ana kategori ile 14 dilin her birinde birer kategori şeklinde. Dört ana kategoride tüm dillerden adaylar birbirine karşı yarışır. Ana kategorilerin dışında her dilde bir adet “En İyi” ödülü dağıtılır.

Dört ana kategoride kategori başına bir Jüri Ödülü ve Kullanıcı Ödülü verilir. 14 dil kategorisinin kazananları ise sadece internet üzerinden yapılacak oylama ile belirlenir.

Yarışmadaki bu 18 kategorinin yanı sıra, Deutsche Welle, “İfade Özgürlüğü Ödülü” verir. Dijital dünyada ifade özgürlüğü hakkı için özel çaba gösteren bir kişi ya da bir girişim, bu ödülü almaya hak kazanır.

Jüri Kategorileri

Sosyal Değişim

Eğitim, eşitlik, sağlık ya da çevre gibi alanlarda toplumsal değişimi desteklemek için dijital olanakları kullanan bir proje bu ödüle layık görülür.

İyilik için Teknoloji

İlgili konular arasında veri koruma ve bilgi özgürlüğünün yanı sıra özgür içeriklerin teşviki de yer alıyor. Bu nedenle bu kategorinin odağında internet güvenliği (bilgilendirme, yazılım çözümleri ya da uygulamalar), veri koruma ve kişisel veriler yer alıyor. Aynı zamanda teknolojik yenilikler ya da yolsuzlukla mücadele ve sansürle başa çıkma yollarını gösteren araçlar da ödüle layık görülebilir.

Sanat ve Kültür

Toplumsal konuları sanatsal açıdan yorumlamak için, dijital iletişim araçlarını kullanan sanat ve kültür içerikli projeler ödüllendirilecektir.

Yurttaş Gazeteciliği

Bu ödül, kamuyu bilgilendiren yenilikçi projeler ve cesur gazetecilik için verilir. Özellikle internetin katılımcı yönünü teşvik eden internet siteleri de ödüllendirilir.

14 dilde “En İyiler”

Bu bölümde 14 dildeki en iyi internet siteleri ödüllendiriliyor. Güncel konuları analiz ederek ve yorumlayarak kamuoyunda tartışma ortamı oluşturulmasına katkıda bulunan siteler ödüle layık görülüyor.