برو به محتوا


اهدای جوایز بابز و خاموشی دوربین‌ها


Bild-600-e1465936926865

در عکس دسته جمعی که معمولا در پایان مراسم اهدای جوایز بابز برداشته می‌شود، برنده منتخب هیئت داوران در موضوع “شهروند ژورنالیست” حضور ندارد. در مراسم اهدای جوایز هم “ناستیکر دارماکاتا” پشت به حضار ایستاده بود و دوربین‌ها اجازه ثبت چهره او را نداشتند.

“ناستیکر دارماکاتا”، اسم مستعار فردی است که فیلم مستندی در مورد کشتار وبلاگ‌نویسان بنگلادشی توسط اسلامگرایان در این کشور تهیه کرده است. او می‌گوید:«از دریافت این جایزه احساس غرور می‌کنم و میل دارم آن را به همه وبلاگ‌نویسانی که به قتل رسیدند اهدا کنم».

تغییر؛ واژه‌ای بزرگ است، اما …

دوربین‌ها تنها در مقابل “ناستیکر دارماکاتا” نبود که خاموش شدند. برندگان جایزه “فن‌آوری خوب” نیز بخاطر ناشناخته ماندن چهره‌شان حاضر نشدند برای دریافت جایزه بر روی صحنه حضور یابند.

هیئت بین‌المللی داوران جایزه “فن‌آوری خوب” را به اَپ ایرانی “گرشاد” اهدا کرد. این اَپ که بر روی تلفن همراه نصب می‌شود به کاربران در مورد حضور “گشت ارشاد” در خیابان هشدار می‌دهد. در پیامی که از سوی طراحان اَپ قرائت شد آمده است:«وظیفه پلیس حفاظت از جان شهروندان است. در ایران اما پلیس به ابزار حکومت تبدیل شده است».

آلوک دیکسیت، برنده جایزه بابز در موضوع “تغییر اجتماعی” می‌گوید: «تغییر همیشه واژه‌ای بزرگ بوده است، اما با کارهای کوچک هم می‌توان به آن دست یافت». کمپین هندی “توقف اسید‌پاشی” نه تنها در عرصه اطلاع رسانی در جامعه فعال است، بلکه به زنان قربانی نیز کمک می‌رساند.

هشدار به دولت غربی

در موضوع هنر و رسانه، سایت آلمانی “مرکز زیبایی سیاسی” از سوی هیئت داوران برگزیده شد. این هیئت در دلیل انتخاب خود اعلام کرد:«فعالین مرکز زیبایی سیاسی، موفق شده‌اند با نوآوری در نحوه اعتراض نگاه‌ها را به موضوعات گوناگون اجتماعی و سیاسی همچون رفتار با پناه‌جویان و یا فروش سلاح به عربستان جلب کنند».

فعالین این مرکز در حال حاضر در حال ایجاد یک هزار جزیره نجات برای پناهجویان در دریای مدیترانه هستد و به این دلیل نتوانستند در مراسم اهدای جوایز حضور یابند.

بسام یوسف، کمدین مصری و شناخته شده در جهان عرب در مراسم اهدای جوایز گفت:«برندگان جایزه بابز می‌توانند برای همه الهام‌بخش باشند که می‌توان کاری کرد و این جایزه‌ای برای قدردانی از زحمات آن‌ها است».

یوسف که خود بخاطر تهدید‌ها مجبور شده به کارش در تلویزیون مصر خاتمه دهد، به دولت‌های غربی هشدار داد “به ارزش‌های جوامع‌شان پایبند باشند و به همکاری با دولت‌های غیر دمکراتیک خاتمه دهند”. وی در گفت‌وگو با دویچه وله افزود که “حمایت اروپا یکی از دلایل ادامه حیات حکومت‌های دیکتاتور است”.

جایزه بابز، برای دوازدهمین سال است که به “بهترین فعالین آنلاین” در چهارده زبان: فارسی، آلمانی، انگلیسی، عربی، فرانسه، روسی، اوکراینی، چینی، اندونزیایی، هندی، بنگلادشی، اسپانیایی، ترکی و پرتغالی اهدا می‌شود.

با آروزی موفقیت بیشتر به برندگان تبریک می​گوییم!


Juryبرندگان جایزه بابز دویچه وله برای سال ۲۰۱۶ مشخص شدند. از میان ۲۴۰۰ کاندیدا، ۱۲۶ نامزد به مرحله نهایی راه یافتند و هیئت داوران و همچنین کاربران با بیش از یکصد هزار رای در چهار موضوع عمومی: فن‌آوری خوب، تغییر اجتماعی، هنر و رسانه و شهروند ژورنالیسم، بهترین​های خود را برگزیدند.

فارسی زبانان در جایزه بابز، سال پرباری داشتند. اپلیکیشن “گرشاد” به عنوان فن​آوری خوب از سوی هیئت داوران برگزیده شد و “وحید آنلاین” با رای کاربران عنوان بهترین شهروند ژورنالیسم را بدست آورد. “کابل تاکسی” نیز منتخب کاربران فارسی زبان شد. لیست کامل برندگان را در اینجا ببینید.

از همه کسانی که در جایزه بابز دویچه وله کاندید شدند و یا کاندید کردند و همچنین در رای​گیری شرکت کردند سپاسگزاریم. هدف دویچه وله از برگزاری این جایزه تقدیر از زحمات فعالین آنلاین، حمایت از آزادی عقیده و بیان و همچنین ایجاد بستری برای آشنایی و ایجاد رابطه بین فعالین آنلاین در سراسر جهان است.

اهدای جایزه آزادی بیان دویچه و‌له به سردبیر روزنامه حریت


Ergin2به سدات ارگین، سردبیر روزنامه ترکی “حریت” برای کسب جایزه آزادی بیان دویچه وله صمیمانه تبریک می​گوییم. سدات ارگین از ماه مارس سال جاری با شکایت رجب طیب اردوغان تحت پی‌گرد قضایی قرار گرفته است. سردبیر حریت متهم به “توهین” به رئیس جمهور ترکیه شده است. او در یک مقاله‌ با طنز به یکی از سخنرانی‌های اردوغان در باره حمله “حزب کارگر کردستان” (پ کا کا) به سربازان ترکیه پرداخته بود.

پتر لیمبورگ، مدیر عامل دویچه وله، معتقد است که «سدات ارگین و همکارانش هر روز برای روزنامه‌نگاری مستقل و آزادی رسانه‌ها مبارزه می‌کنند و در این راه خطرهای نامعلومی به جان می‌خرند». به همین دلیل ارگین به “نیابت از سوی صدها تن از روزنامه‌نگارانی که در ترکیه تحت شرایط مشابهی کار می‌کنند” جایزه آزادی بیان دویچه وله را دریافت می‌کند.

در سایت دویچه وله بیشتر بخوانید.

دستکاری در آرا؟ ما کنترل می​کنیم!


کاربران عزیز، همانطور که در سال​های گذشته نیز شاهد بودیم، حملات و تلاش​هایی برای دستکاری و تغییر آرا به​نفع برخی از کاندیداها صورت گرفته بود. ما امسال هم برای مقابله با چنین رفتارهایی همه آرای اخذ شده را کنترل می​کنیم.

برای چنین منظوری گرچه شمارشگر در سایت، تعداد آرای دریافتی را نمایش می​هد، با این حال بخش تکنیک ما دائما آرای مشکوک را کنترل و سپس به حساب نامزدهای مرحله نهایی منتقل می​کند.

افزون بر این، تعدادی از کاربران برای ما نوشته​اند که برای دادن رای با مشکل روبرو شده​اند. در چنین صورتی خواهش می​کنیم پس از مدت کوتاهی با جستجوگر به روز شده (Chrom یا Firefox) یک بار دیگر تلاش کنید. اگر باز هم موفق نشدید از طریق آدرس service@dw.com با ما تماس بگیرید و زمان، سیستم و جستجوگرتان را با ما درمیان بگذارید تا بخش فنی ما برای حل مشکل اقدام کند.

1 2 3 4 5 6 7 8 9