برو به محتوا


در مورد جایزه


در جایزه بین‌المللی The Bobsدویچه وله، وبلاگ‌ها و پروژه‌های ممتازی در چهارده زبان برگزیده می‌شوند که سهم چشم‌گیری در آزادی بیان و عقیده و همچنین ارتقا و غنا بخشیدن به بحث‌ها در این زمینه در اینترنت داشته‌اند.

 

این جایزه که بصورت سالانه اهدا می‌شود، در سال ۲۰۰۴ با هدف انعکاس تنوع و افزایش اهمیت روز‌افزون اشکال جدید ارتباطی در اینترنت پا به عرصه وجود گذارد. از دیگر اهداف این جایزه نشان دادن نمونه‌های برجسته این روند و همچنین ایجاد یک پلاتفرم برای دیالوگ فرا زبانی بین بلاگر‌ها است. هدف دویچه وله از اهدای این جایزه تقویت آزادی بیان، عقیده و فعالیت در راه حقوق بشر در اینترنت است.

جایزه بابز تنها جایزه بین‌المللی در این ابعاد است که ۱۴ زبان فارسی، آلمانی، عربی، انگلیسی، فرانسه، روسی، پرتغالی، اسپانیایی، ترکی، اوکراینی، فرانسه، هندی، اندونزیایی و بنگالی در آن حضور دارند.

در سال ۲۰۱۶ نیز جایزه آزادی بیان “Freedom of Speech” از سوی دویچه وله اهدا می‌شود. این جایزه به اشخاص و یا ابتکار فعالینی در دنیای مجازی تعلق می‌گیرد که در راه آزادی بیان به نحوی شایسته فعالیت می‌کنند.

افزون بر این جوایزی نیز از سوی هیئت بین‌المللی داوران در چهار موضوع عمومی “تحول اجتماعی”، ” فن‌آوری خوب” ،”هنر & رسانه” و “شهروند ژورنالیست” اهدا می‌شود. همچنین بهترین‌های همه موضوع‌ها از طریق رای‌گیری عمومی و آنلاین انتخاب می‌شوند.

در سال‌های گذشته  آرش سیگارچی (ایران)، Yoani Sánchez (کوبا)،  Lina Ben Mhenni (تونس)، Ushahidi (کنیا), Sunlight Foundation (آمریکا), Li Chengpeng (چین), (مصر) Alaa Abd El-Fattah  جزو برندگان این جایزه بوده‌اند.

AiWeiwei, Michael Anti, Isaac Mao, Rustem Adagamov, Erik Hersman, Rosana Hermann, Loïc Le Meur, Muzi Mei, Ammar Abdulhamid, Budi Putra, Mustafa Nayyem, Shahidul Alam, Andrew Baron,  و آرش آبادپور نیز از اعضای هیئت داوران بوده‌اند.

تماس:

Email: feedback.bobs@dw-world.de

Facebook: http://www.facebook.com/dw.thebobs

Twitter: @dw_thebobs

Hashtag: #thebobs16