برو به محتوا


قوانین


مرحله کاندیداتوری:

کاربران می‌توانند کاندیداهای خود را در چهارده زبان مسابقه (فارسی، ترکی، انگلیسی، آلمانی، عربی، پرتغالی، فرانسه، چینی، بنگالی، هندی، اوکرائینی اسپانیائی، روسی و اندونزیائی) کاندید کنند.

پروژه‌ها و بلاگرها می‌توانند خود را کاندید کنند.

پروژه‌ها و وبلاگ‌های کاندید شده باید در دسترس عموم باشند و برای ورود به آن نیازی به کلمه عبور نباشد.

پروژه‌ها و وبلاگ‌های مربوط به کارمندان دویچه وله و اعضای هیئت داوران اجازه شرکت در مسابقه را ندارند.

سایت‌ها، پروژه‌ها و وبلا‌گ‌هائی که در هر شکلی دارای محتوای توهین‌‌‌آمیز، نژادپرستانه، زن‌ستیزانه، خارجی ستیزی، افراط‌گرایی دینی، قومی و سیاسی باشند و یا به این سایت‌ها لینک زده باشند، اجازه شرکت در مسابقه را ندارند.

دفعات کاندید کردن یک سایت، پروژه و یا وبلاگ تاثیری بر انتخاب و یا افزایش شانس انتخاب آن ندارد. یک بار کاندید کردن کافی است.

مرحله دوم: هیئت داوران فینالیست‌ها را تعیین می‌کنند

پس از مرحله کاندیداتوری، لیست کامل کاندیداها در اختیار هیئت داوران قرار می‌گیرد. هر زبان مسابقه دارای یک داور است. چهارده عضو هیئت داوران از میان کاندیداها، لیست فینالیست‌ها را ارائه می‌دهند.

در چهار موضوع عمومی مسابقه ۱۴ (از هر زبان یک نماینده) پروژه، وبسایت و یا وبلاگ نامزد برای مرحله فینال معرفی می‌شوند. در مرحله کاندیداتوری، اعضای هیئت داوران نیز مجاز به کاندیدا کردن هستند.

مرحله سوم: رای‌گیری

 • با انتشار لیست فینالیست‌ها، رای‌گیری آنلاین آغاز می‌شود.

• همه کاربران می‌توانند هر ۲۴ ساعت یک‌بار در یک موضوع و یک زبان رای دهند.

• نامزدهای مرحله نهائی نیز دارای حق رای به خود هستند.

بهترین‌های ۱۴ زبان حاضر و چهار موضوع عمومی از طریق آرای عمومی مشخص می‌شوند. هیئت داوران همچنین برندگان چهار موضوع عمومی را که همه زبان‌ها یک نماینده در آن دارند را برمی‌گزینند.

اجلاس هیئت داوران در برلین برگزار می‌شود. در صورتی که یک عضو هیئت داوران نتواند در اجلاس شرکت کند، عضو هیئت تدارک جایزه در ارتباط مستقیم با داور مربوطه در نشست شرکت می‌کند.  عضو هیئت تدارک طبق نظر داور به نیابت در رای‌گیری شرکت و آرای او را منتقل می‌کند.

در اجلاس هیئت داوران نخست کاندیداهای مرحله نهایی از سوی داور مربوطه معرفی و سپس به رای‌گیری گذارده می‌شوند. برندگان با رای مستقیم، علنی و در چند مرحله انتخاب می‌شوند.

برنده جایزه آزادی بیان دویچه وله “Freedom of Speech” از سوی دویچه وله انتخاب می‌شود. اسامی همه برندگان در این وب سایت منتشر می‌شود.

اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برگزاری مسابقه را می‌توانید در اینجا بخوانید