İçeriğe git


Bobs ödülleri Bonn’da verildi


Bild-600-e1465936926865

Ülkesinde takibata uğramaktan çekindiği için ödül törenine Nastiker Dharmakata takma adıyla katılan ve resminin çekilmesini istemeyen 35 yaşındaki Bangladeşli film yapımcısı Yurttaş Gazeteciliği kategorisinde yer aldığı yarışmaya YouTube’da yayınladığı 17 dakikalık Razor Edge adlı belgeselle katıldı. Ateist olan Dharmakata, belgeselinde ülkedeki yazar ve yayıncıların durumunu ele aldı. Bangladeş’te son yıllarda İslamcı eğilimleri eleştiren çok sayıda Bangladeşli yazar ve gazeteci öldürüldü. İslamcılardan ve hükümetten ölüm tehdidi aldığı için ailesiyle birlikte Avrupa’ya kaçan Dharmakata, “Aldığım bu ödülü Bangladeş’teki tüm öldürülmüş yurttaş gazetecilerine ithaf ediyorum” dedi.

Ahlak polisine ilişkin erken uyarı sistemi

14 kişiden oluşan uluslararası jüri “İyilik için Teknoloji /Tech For Good” kategorisinde İran menşeli akıllı telefon uygulaması olan “Gershad”ı ödüle layık buldu. Bu uygulama İran’daki ahlâk polisine ilişkin bir erken uyarı sistemi olarak işlev görüyor. Bonn’a ödülünü almaya gelemeyen “Gershad’ın mucidi”, “Polis aslında bizi koruması gerekirken devletin maşası oldu” diye yazılı bir mesaj gönderdi.

Bonn’daki törende “Sosyal Değişim/Social Change” kategorisinde ödül alan Hintli Alok Dixit, “Değişim hep büyük bir kavram olarak kullanılır, ama küçük ölçekte de yapılacak şeyler var” diye konuştu. Hindistan’da yüzlerine asit atılan kurbanlara ilişkin çalışmalar yapan Dixit, asit saldırısı mağdurlarını bir araya getiren bir platform oluşturdu. Dixit, “şayet insanlara gereken gücü ve desteği verirseniz onlar da akabinde gideceği yolu kendileri bulabiliyor” diye konuştu.

Sanat ve Kültür kategorisindeki ödül ise “Berlin Siyasi Güzellikler Merkezi” anlamına gelen “Zentrum für politische Schönheit’a” gitti. Proje çerçevesinde sanat ve siyaset alanında meydana gelen olumsuzluklara dikkat çekiliyor. Örneğin bu kapsamda Avrupa’nın mülteci politikalarıyla Almanya’nın Suudi Arabistan’a yönelik silah ihracatına karşı kamuoyu oluşturmak adına protestolar düzenlenmişti. Projenin sahipleri şu an Akdeniz’de mülteci rotası üzerinde bin yeni sığınma noktası oluşturmaya çalıştıkları gerekçesiyle ödüllerini teslim almaya gelemedi.

Mısırlı TV sunucusu ve yazar Bassem Youssef da ödül törenindeydi. Youssef, Mısır’da aldığı yoğun tehditler yüzünden işini yarıda bırakmak zorunda kalmıştı. Youssef, yaptığı konuşmada, Batılı hükümetlerden demokratik olmayan yönetimlerle ilişkilerini gözden geçirmelerini istedi. “Avrupa’nın desteği sayesinde şu an birçok diktatör hala görevde.” diye konuştu.

Bloggerlara iltica ve vize hakkı

Ödül töreninden kısa bir süre önce düzenlenen basın toplantısında konuşan federal hükümetin insan haklarından sorumlu yetkilisi Bärbel Kofler, dünya genelinde tehdit altında yaşayan online aktivistlere destek sözü vererek, “Avrupa’nın ve Almanya’nın bu alanda çalışan kişilere faaliyetlerini herhangi bir çekinceleri olmadan devam edebilmeleri için gerekli vizenin verilmesini son derece önemli buluyorum” diye konuştu.

Bobs 2016’da kazananlar belli oldu


JuryBerlin’de buluşan uluslararası jüri üyeleri, Deutsche Welle‘nin en iyi online aktivizm yarışması Bobs’ta kazananları belirledi. Bu yılki ödüller Bangladeş, İran, Almanya ve Hindistan’a gitti. Bobs yarışması kapsamında önerilen 2300’den fazla aday arasından 4 kazanan seçildi. Sunulan projeler arasında internet sitelerinden, Instagram hesapları, akıllı telefon uygulamaları ve Facebook sayfalarına kadar pek çok içerik vardı. Yarışma için 100 binin üzerinde oy kullanıldı.

Kazananlar, Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne bir gün kala Berlin Media Convention kapsamında kamuoyuna tanıtıldı. Dört ana kategoride kazanan aktivist ve projeler şöyle:

Yurttaş Gazeteciliği: Razor Edge adlı belgesel, Bangladeş

Yurttaş Gazeteciliği kategorisinde ödül bu yıl Bangladeş’e gitti. 2015 yılında Bagladeş’te çok sayıda blog yazarı radikal İslamcı grupların saldırısına uğrayıp hayatını kaybetti. Nastiker Dharmakatha takma adını kullanan 35 yaşındaki bir film yapımcısı da YouTube’da yayınladığı 17 dakikalık Razor Edge adlı belgeselde Bangladeşli ateist blogger, yazar ya da yayıncıların durumunu anlatıyor.

Bobs yarışmasının Bangladeşli jüri üyesi ve 2015 yılında öldürülen blogger Avijit Roy’un eşi Rafida Bonya Ahmed, “Art arda ikinci kez Bangladeş’ten bir projeye ödül verilmesi durumun iyileşmediğinin tam aksine daha da kötüleştiğinin kanıtı. Sadece geçen 5 hafta içinde dört kişi saldırılarda öldü. Laik aktivistler, yazarlar, bloggerlar, öğretmenler ve azınlıkların yakınları artık hiçbir yerde güvende değil“ ifadelerini kullandı.

İyilik için Teknoloji: Gershad adlı uygulama, İran

Bu kategoride ödül İran’dan bir projeye verildi. Gershad, İran ahlak polisinin konumunu bildiren ve onlardan kaçınabilmek için bir erken uyarı sistemi gibi çalışan bir telefon uygulaması. Tıpkı radar konusunda sürücüleri uyaran uygulamalarda olduğu gibi kullanıcılar, ahlak polisinin nerede bulunduğunu bildiriyor.

İranlı jüri üyesi Golnaz Esfandiari, İran’da milyonlarca kadının ahlak polisinden etkilendiğini, onlara eziyet edildiğini ya da tutuklandıklarını söyledi. Esfandiari, “Bu uyugulama önemli çünkü insanlara yardım edebiliyor ama aynı zamanda İran hükümetinin insanlara eziyet emek ve başörtü takmaya zorlamak için kullandığı baskıcı önlemleri de ortaya koyuyor” dedi.

Gershad

Sosyal Değişim: Stop Acid Attacks, Hindistan

Stop Acid Attacks (SAA) Hindistan’daki asit saldırılarına karşı bir kampanya. Saldırılar sonrası hayatta kalanlarla toplum arasında bir köprü oluşturmaya çalışılıyor. Zira bu saldırıların kurbanları yüzlerini kaybettikten sonra kendilerini izole ediyorlar. SAA, asit saldırısı vakalarını inceleyip gerçek verileri ortaya koyuyor.

Hintli jüri üyesi Abhinandan Sekhri, “Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum çünkü dünyada özellikle de cinsiyet dinamiklerinin çarpık olduğu ve erkek egemenliğinin bulunduğu Hindistan gibi ülkelerde, böyle bir kampanya çok büyük bir öneme sahip. Kazandıkları için de diğerlerine ilham olacaklardır. Aslında sosyal bir değişim yaratıyorlar ve Stop Acid Attacks yasa değişiklikleri yapılmasını da sağladı” ifadelerini kullandı.

Stop Acid Attacks

Sanat ve Kültür: Zentrum für politische Schönheit, Almanya

“Siyasi Güzellik Merkezi” anlamına gelen bu proje kapsamında sanat ve politika alanında yaşanan olumsuzluklara dikkat çekiliyor. Proje, örneğin Akdeniz’de mültecilerin hayatını kaybettiği trajediler, sınırların kapanmasının insan hakları üzerindeki etkisi ya da gelişmekte olan ülkelere silah ihracatı gibi konulara kamunun ilgisini çekmeyi sağlayan protestolara imza attı.

Alman jüri üyesi Katharina Nocun, “Almanya’dan yapılan silah ihracatından etkilenen özellikle Arap bölgesinden ya da diğer ülkelerden insanlar için, başkaldırının sadece savaş ve çatışmaların yaşandığı bölgelerde değil, bu bölgelere silah ihraç eden ülkelerde de oluştuğunu görmek güzel“ şeklinde konuştu.

Zentrum für politische Schönheit

Kullanıcı Ödülü Türkçe: EngelliWeb

Kullancı Ödülü Türkçe kategorisinde kullanıcıların oylarıyla kazanan site EngelliWeb (engelliweb.com) oldu. Site Türkiye’de engelli sitelerin listesini engelleyici kurumun ismini ve varsa mahkeme kararını da ekleyerek gösteren bir girişim.

Jüri kategorisinde dört Türk site yarıştı

Bobs yarışmasının Türk jüri üyesi Bilgi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Erkan Saka, “14 dilde adayların gösterildiği ve sosyal misyonu olan web projelerinin öne çıktığı BOBS ödülleri benzer ödüller arasında farklılığını geniş bir coğrafyayı ve dil çeşitliliğini gündemine almasıyla koruyor. Dijital iletişim araçlarının evrimi burada da kendini gösteriyor ve her yıl oylanan kategorilerde ve oylama biçimlerinde değişiklikler yapılıyor” şeklinde konuştu.

Saka, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yılkinde bir taraftan uluslararası jüri oylama yaparken bir taraftan da halkoylaması çevrimiçi ortamda gerçekleşti. Jürinin çeşitliliği ve gündemlerinin farklılığından dolayı istenen sonuçlar alınamıyor olabilir ama burada aday gösterilmenin de önemli olduğunun altını çizmeliyim. Türkçe dilinde bu yıl gösterilen adayların gayet güçlü olduğunu ve gelecek için ümit verdiğini belirtmeliyim. İhtiyaç Haritası büyümesini sürdürdükçe kendi alanında politik kutuplaşmaların da ötesine geçebilecek, dünya çapında örnek olabilecek bir proje. Erktolia seksizmin peşinde, hayatın her alanında seksizm gözetimi yapıp, karşı kampanyalar organize ediyor. #101015Ankara kaybettiklerimiz için yapılabilecek en anlamlı işlerden birisi. Haber Nöbeti de hem medya özgürlüğü hem de Kürt sorununun çakışmasında hem insani hem de gazetecilik başarısı. Umarım önümüzdeki yıllarda dijital canlılığımız yeni projelerle devam edecek.”

Ödül töreni Bonn’da

Ödül töreni 13-15 Haziran arasında Bonn’da düzenlenecek Global Medya Forumu’nda yapılacak.

DW’nin ‘İfade Özgürlüğü Ödülü’ Sedat Ergin’e


Ergin2Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, DW’nin 2016 İfade Özgürlüğü Ödülü’nün sahibi oldu.

DW’nin basın bildirisinde Sedat Ergin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret suçundan yargılandığına dikkat çekildi. DW Genel Yayın Yönetmeni Peter Limbourg ödüle bu yıl Sedat Ergin’in layık görülmesine ilişkin olarak, “Türkiye’de basın özgürlüğünden yana olduğumuzu açıkça göstermek istiyoruz. Sedat Ergin bu ödülü hak eden bir isim. O ve Hürriyet’teki meslektaşları, her gün bağımsız gazetecilik ve basın özgürlüğü için mücadele ediyor ve Türkiye’deki diğer yüzlerce gazeteci gibi ciddi bir risk alıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Ödül, Haziran ayında Bonn’da düzenlenecek törende Ergin’e takdim edilecek.

Daha fazla ayrıntı için: dw.com

Oylamayla ilgili bilgilendirme


Sevgili kullanıcılar,

Daha önceki yıllarda da tespit ettiğimiz gibi oylama sonucunu etkilemek amacıyla Bobs yarışmasının internet sitesi sık sık saldırıların hedefi oluyor.

Bu manipülasyon çabalarını engellemek istiyoruz. Bu amaçla şüpheli görünen oylar, sayfada toplamda eklenmiş görünse de teknik incelemeler sonuçlanana kadar ilgili adaya yazılmayacaktır. Eğer incelemeler sonucunda bir sorun görülmezse oy tekrar ilgili adaya geri yazılacaktır.

Bağlantı sorunlarıyla ilgili bildirimler de elimize ulaştı. Bu bildirileri inceliyoruz. Eğer bağlantı sorunu yaşıyorsanız, bir süre sonra sayfayı yeniden açmanızı ve mümkün olduğunca güncel bir Browser (Chrome, Firefox, Safari) kullanmanızı rica ediyoruz. Aynı zamanda service@dw.com email adresine sorunun zamanı, işletim sistemi ve Browser ile ilgili bilgileri ekleyip gönderebilirsiniz.

Teşekkürler

1 2 3 4 5