İçeriğe git


BOBS HAKKINDA


Deutsche Welle, 2004 yılından bu yana, Bobs ile internette düşüncelerin özgürce açıklanması ve insan hakları için çaba veren blog yazarı, aktivist ve gazeteciler için uluslararası alanda yarışma imkânı sunuyor.

Bobs, dünya genelinde dil ve kültür bariyerlerini aşarak internette yaratıcı ve cesur içerikleri ödüllendiren tek uluslararası yarışma.

Bobs, 14 dili kapsıyor. Bu diller Türkçe’nin yanı sıra Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Ukraynaca.

Deutsche Welle ayrıca, bu yıl da İfade Özgürlüğü Ödülü veriyor.

Bunun yanı sıra uluslararası jüri, dört kategoride daha kazananları belirliyor: Sosyal Değişim, Teknolojide En İyi, Sanat ve Kültür ve Yurttaş Gazeteciliği. İnternet üzerinden yapılacak oylamada ise kullanıcılar, toplam 18 kategoride en iyileri seçebilecek.

Bobs’ta geçen yıllarda kazananlar arasında Küba’dan Yoani Sánchez, Tunus‘tan Lina Ben Mhenni, Kenya‘dan Ushahidi, ABD‘den Sunlight Foundation, Çin‘den Li Chengpeng ve Alaa Abd El-Fattah var.

Geçtiğimiz yıllarda Bobs kapsamında görev alan jüri üyelerinden bazıları ise şöyle: Michael Anti, Isaac Mao, Rustem Adagamov, Erik Hersman, Rosana Hermann, Loïc Le Meur, Muzi Mei, Ammar Abdulhamid, Budi Putra, Mustafa Nayyem, Shahidul Alam, Andrew Baron ve Ai Weiwei.

Fotoğraflar

2014 Ödül Töreni

İletişim

E – Mail: feedback.bobs@dw.de
Facebook: http://www.facebook.com/dw.thebobs
Twitter: @dw_thebobs
Hashtag: #thebobs16